TRIDESETOGODIŠNJI RAT AFRIKE

Eritrejski oslobodilački rat 1961. - 1991.

Rat
Wikimedia CC
16.01.2017.
u 16:31

S nekoliko stotina tisuća mrtvih, dugogodišnji rat za oslobođenje Eritreje možemo smatrati jednim od najvećih sukoba na afričkom kontinentu u 20. stoljeću

Tijekom dugotrajnog procesa dekolonizacije, a i kasnije, persistentnih oslobodilačkih i separatističkih ratova na afričkom kontinentu bilo je mnogo. Između 1961. i 1991. vođen je brutalan rat oko kontrole Eritreje, bivše talijanske kolonije na obali Crvenog mora, pod kontrolom Etiopije. Sukob možemo podijeliti u dvije osnovne faze. U prvoj fazi (1961. – 1974.) eritrejski su pobunjenici vodili uglavnom tihi gerilski rat protiv snaga etiopskoga cara Haile Selassija, dok je druga faza (1974. – 1991.) bila označena otvorenim, često sasvim konvencionalnim ratom koji se vodio u sklopu širega etiopskoga građanskog rata u vrijeme diktature nad državom vojne hunte „Derg“.

S nekoliko stotina tisuća mrtvih, dugogodišnji rat za oslobođenje Eritreje možemo smatrati jednim od najvećih sukoba na afričkom kontinentu u 20. stoljeću. 

Kao i u ostatku afričkog kontinenta, granice su na Rogu Afrike, regije koja danas obuhvaća države Etiopiju, Eritreju, Džibuti i Somaliju, stvorene kolonijalnom podjelom među europskim silama krajem 19. stoljeća. Do početka Prvoga svjetskog rata, osim Etiopije (arhaični naziv Abesinija), okolna obalna područja potpala su pod vlast europskih kolonijalnih sila: Eritreju su stvorili Talijani, Džibuti Francuzi pod nazivom Francuski Teritorij Somalaca, dok je današnja Somalija bila podijeljena između britanske vlasti na sjeveru (Britanski Somalilend) i talijanske na istoku i jugu (Talijanska Somalija).

Nastavak teksta čitajte u novome izdanju Vojne Povijesti od 5. siječnja na svim kioscima!

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije