PRVI SVJETSKI RAT - NA DANAŠNJI DAN

Kopaju se prvi rovovi na Zapadnom bojištu

Rovovsko ratovanje
Foto: Wikimedia
1/4
15.09.2015.
u 10:09

Dok je Prvi svjetski rat opisan u strašnim i apokaliptičnim epitetima; blato, smrad trulih lešina, veliki štakori; u stvarnosti je rovovski sustav ipak uspio zaštititi dobar dio vojnika od najgorih učinaka modernog naoružanja koje se tada koristilo po prvi puta u povijesti čovječanstva.

Prije početka bitke na Marni u kojoj su savezničke postrojbe uspjele zaustaviti snažan njemački prodor kroz Belgiju i Francusku, njemačke i francuske snage počele su kopati prve rovove na Zapadnom bojištu 15. rujna 1914. godine, piše History.com.

Rovovski sustav na Zapadnom bojištu u Prvome svjetskom ratu - od 1914. do 1918. - protezao se od belgijske obale Sjevernog mora do belgijske obale kroz Francusku uz izbočinu u kojoj se nalazio grad Ypres. Prolazeći kroz francuske gradove kao što su Sosissons, Reims, Verdun, St. Mihiel i Nancy, rovovski je sustav dosegnuo svoju najjužniju točku u pokrajini Elzas na švicarskoj granici. Rovovi u Prvome svjetskom ratu protezali su se oko 40 000 kilometara! Dvanaest tisuća kilometara je bilo savezničkih rovova, dok su ostali pripadali Centralnim silama.

Foto: Wikimedia

Kao što povjesničar Paul Fussell opisuje, bile su obično tri linije rovova; prva linija bila je postavljena na petstotinjak metara od neprijatelja na kojoj su bile teške bodljikave žice; pomoćni rov bio je postavljen nekoliko stotina metara iza prednjeg rova, dok je rezervni rov bio također nekoliko stotina metara iza pomoćnog rova. Dobro napravljen rov nikada nije išao samo u jednom pravcu jer bi ga se tako lakše moglo bombardirati ili napasti; često su išli cik-cak svakih nekoliko metara. Postojale su tri vrste rovova; streljački rovovi koji su bili postavljeni nasuprot neprijatelja u kojima su vojnici-branitelji stajali te pucali strojnicama i bacali granate na nadolazeće neprijateljske vojnike; komunikacijski rovovi i rovovi koji su bili nešto plići te su se protezali prema neprijateljskim položajima. U tim su se rovovima često nalazili izvidnici te bacači ručnih bombi.

Dok je Prvi svjetski rat opisan u strašnim i apokaliptičnim epitetima; blato, smrad trulih lešina, veliki štakori; u stvarnosti je rovovski sustav ipak uspio zaštititi dobar dio vojnika od najgorih učinaka modernog naoružanja koje se tada koristilo po prvi puta u povijesti čovječanstva. Najveća opasnost po vojnika stigla je kada je rat postao više "mobilan"; kada su vojnici sa svake strane napuštali rovove te pokretali ofenzive. Njemački mjesečni gubitci bili su najviši kada su napadali: 1914. u Belgiji i Francuskoj, 1915. na Istočnom bojištu te 1918. opet na Zapadu. Francuski su gubitci bili najviši 1914. godine u rujnu kada su sve žrtvovali kako bi zaustavili njemačko napredovanje na Marni.

Rovovsko ratovanje promijenilo je opis bitke u modernim vremenima - postavilo je topništvo kao glavno oružje. Najveći je izazov sukobljenim stranama bio proizvesti velike količine streljiva te opskrba i logistika vojske.

Komentara 2

NE
nemanatrag
13:43 15.09.2015.

...." u stvarnosti je rovovski sustav ipak uspio zaštititi dobar dio vojnika od najgorih učinaka modernog naoružanja"....U prvom danu bitke na Sommi Britanci su u samo jednom danu imali 60 000 stradalih ! Slaba utjeha od rovova.

DU
Deleted user
00:21 16.09.2015.

njemci mogu odma poceti kopat rovove i od sve tehnike bice im potrebno samo noz i maceta ako ce biti d´´spremni nato jer sve drugo oruzje nece se moci upotrijebiti jer ce stanovnistvo biti jako pomjesano

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije