Na današnji dan 1943. godine njemačke postrojbe ponovno ulaze u Harkov, drugi najveći ukrajinski grad koji je promijenio vlasnika nekoliko puta u bitki između SSSR-a i njemačkih napadača, piše History.
Harkov je bio broj jedan na listi prioriteta njemačke vojske usred napada na Sovjetski Savez u lipnju 1941. godine zbog svoje prometne i industrijske povezanosti. U blizini grada nalazili su se i rudnici željeza i ugljena. Jedna od najvažnijih tvornica grada bila je tvornica tenkova koju je Staljin u prosincu 1941. prebacio na Ural. Staljin je bio toliko očajan prilikom obrane grada da je izdao zapovijed "nema povlačenja" svojim postrojbama. Broj žrtava rastao je velikom brzinom. Hitlerove snage prvi su put ušle u Harkov u listopadu 1941. godine. U svibnju 1942. godine, Sovjeti su pokrenuli iznenadni napad na Nijemce južno od Harkova te je Crvena armija došla vrlo blizu okupiranom gradu. Crvena je armija zauzela grad 16. veljače 1943. godine. Hitler je već 21. veljače, na Dan crvene armije, započeo planirati ponovno zauzimanje grada. Tim bi uspjehom vratio Crvenu armiju tri mjeseca unatrag u taktičkom smislu. Dana 10. ožujka, njemačke su postrojbe pokrenule veliku ofenzivu; Sovjeti su već tada izgubili 23.000 vojnika uz 634 tenka prilikom ponovnog zauzimanja te su se prilikom obrane mogli nadati isključivo češkim vojnicima koji bi došli u pomoć – njih tisuću.
Dana 14. ožujka Nijemci su ponovno zauzeli grad. "Pokazali smo 'Ivanu' da možemo preboljeti zimu. Više se ne bojimo zime", napisao je časnik SS-a. Ova tvrdnja pokazat će se neistinitom jer će Crvena armija ponovno zauzeti grad tijekom ljeta, a brutalna sovjetska zima jako je oštetila njemački ratni stroj.
Puno je Hrvata bilo u bici za Harkov....