FELJTON - HRVATSKI LEGIONARI U BORBI ZA ČAČAK 4 / 6

Njemačke snage probijaju i okružuju Sovjete

Nijemci
Foto: Bundesarchiv, Bild 101I-244-2305-13
1/2
16.09.2014.
u 16:00

„Ne može ni glava da se pomoli. Nijemci otvaraju vatru minobacačima čim se nešto pomoli. Snabdijevanje hranom i municijom vrši se isključivo noću. Što se tiče moralnog stanja vojske, može se utvrditi da je prilično slabo. Zavladao je duh panike i Nijemci ako bi izvršili neki napad, izazvali bi komešanje medju našim jedinicama. Strah od prošlih borbi i suviše se uvukao u borce. Vojska je zamorena od nespavanja i neprestanih kiša. Kiše nikako da prestaju.“

Noć s 1. na 2. listopada protekla je mirno i bez borbenih djelovanja, a pred svitanje njemačke su snage ponovo krenule u napad koji je bio podržan snažnom topničkom vatrom. Nijemcima je uspjelo izvršiti proboj na spoju između II. bataljuna i sovjetske pukovnije, uslijed čega Sovjeti povlače svoje desno krilo na lijevu obalu rijeke Čemernice. Time je lijevo krilo brigade ponovo u potpunost izloženo neprijateljskoj vatri i kroz nastali rascjep njemačke se snage počinju probijati u njezinu pozadinu. U 07.55 probijaju se i na spoju između I. i II. bataljuna. Međutim, I. bataljun protunapadom uspijeva zatvoriti ovaj rascjep. Njemački napadi ne posustaju i u 10.00 uspijevaju probiti položaj I. bataljuna između njegove 1. i 2. satnije. Oba bataljuna u ovim borbama trpe velike gubitke, pogotovu među časnicima. U 11.30 u borbu se konačno uključuju i jedinice 14. srpske brigade, koja šalje u pozadinu i na desno krilo I. bataljuna jednu svoju bojnu kao pojačanje, čime se uspijeva zadržati daljnje njemačko napredovanje na ovom dijelu bojišnice. U isto su vrijeme sovjetske snage na lijevom krilu brigade izvršile protunapad, kako bi ponovo ostvarile dodir s II. bataljunom, no ovaj je pokušaj završio neuspjehom. U 15.00 njemačke snage pokrenule su novi napad, koji je na odsjeku I. bataljuna ubrzo zaustavljen. Bataljun nakon toga prelazi u protunapad i uspijeva neznatno napredovati, no ovaj je uspjeh bio kratkoga vijeka jer II. bataljun nije izdržao nalet neprijatelja i povukao se prema položajima I. bataljuna. Time je rascjep na lijevom krilu brigade još više povećan i njemačke snage dovode I. i II. bataljun u potpuno okruženje.

Brigada dobiva zapovijed izvući se prema Miličevcima i ponovno se prikupiti na području Obradovići – Radulovići – Nikolići. Povlačenje je počelo predvečer i prvi se iz obruča izvukao II. bataljun pod zaštitom protunapada koji je izvršila jurišna satnija. Izvlačenje I. bataljuna pomagale su jedinice 14. brigade. U tom trenutku uslijedio je napad njemačkih tenkova iz pravca Užica, ali je zahvaljujući prisebnosti zapovjednika 1. bitnice potporučnika, Lovre Jovanovca, ovaj napad zaustavljen. Topnici su uspjeli uništiti dva njemačka tenka, od kojih je jedan uništen na udaljenosti od samo 50 metara, pri čemu je potporučnik Jovanovac i sam teško ranjen. Na njegovo mjesto imenovan je zastavnik Đuro Djember. Prilikom povlačenja 1. bitnice izravnim pogotkom uništen je jedan top kod škole u selu Miokovići.

Foto: Narodni muzej u Čačku

FOTO: Dvojica nižih časnika koji se javljaju i na prethodnoj fotografiji

Krajem dana sve su se jedinice brigade uspjele prikupiti na određenom području. Nova obrambena crta uspostavljena je na lijevoj obali rijeke Čemernice, a njemačke snage su zaposjele sve glavne točke na desnoj obali i utvrdili ih. Nakon trodnevnog odmora brigada je ponovno upućena na bojišnicu i u noći sa 6. na 7. studeni preuzima položaje od sovjetske 51./93. pješačke pukovnije na odsjeku Preljina – Konjevići. Novi položaji nalazili su se na padinama sjeveroistočno od Čačka s kojih se grad mogao vidjeti sasvim jasno, kao i željeznički i cestovni promet u dolini Zapadne Morave. Međutim, pokrete njemačkih snaga ometali su samo neprestana kiša i slaba topnička vatra, dok pješaštvo više nije pokušavalo prekinuti promet na ovoj komunikaciji. Tijekom 8. studenog njemačko je topništvo u nekoliko navrata tuklo po položajima brigade. Od ove vatre u brigadi nije bilo gubitaka, ali je prema svjedočenju potporučnika Spevaka potkopavala ionako narušeni moral postrojbe: „Ne može ni glava da se pomoli. Nijemci otvaraju vatru minobacačima čim se nešto pomoli. Opskrba hranom i municijom vrši se isključivo noću. Što se tiče moralnog stanja vojske, može se utvrditi da je prilično slabo. Zavladao je duh panike i Nijemci ako bi izvršili neki napad, izazvali bi komešanje među našim jedinicama. Strah od prošlih borbi i suviše se uvukao u borce. Vojska je zamorena od nespavanja i neprestanih kiša. Kiše nikako da prestaju.“

I sljedećeg se dana povlačenje Grupe armije E prometnicom Kraljevo – Čačak – Užice – Višegrad nastavilo skoro neometano. U ratnom dnevniku za 9. studeni zabilježeno je jedino da je promet „vrlo živ“.

>> Hrvatski legionari u borbi za Čačak, 1. dio

>> Ruske "Kaćuše" raketiraju dobro utvrđene položaje elitnih postrojbi SS-a, 2. dio

>> Njemački siloviti protunapad s lijevog krila

Komentara 2

DJ
djordje
03:30 17.09.2014.

Slavko pazi metak, hvala ti Mirko spasio si mi život !

JE
jetprint
23:53 16.09.2014.

I onda su ih Sovjeti zgazili, ne!

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije