kolumna
Povratak na članak

Zašto nemamo arhivsku građu iz Beča i Beograda?

Što je država učinila na političkom, diplomatskom polju, pa da se s Austrijom dogovori i riješi snimanje građe iz naše zajedničke, austrougarske prošlosti koja bi onda bila dostupna u Zagrebu? Upravo onako kako su to riješile Austrija i Mađarska. Nitko ništa nije učinio!

Komentari 3

Avatar Ivica_ponovo
Ivica_ponovo
19:58 02.10.2014.

Tko drži "takuin" u Državi? Političari. Koliko političari drže do istine koja se nalazi u tim dokumentima? Isto kao i do svih istina - nimalo! Prema tome, dok političari obnašaju vlast, na prijenos duplikata arhiva se može zaboraviti.

VL
LI
Ličan
20:36 02.10.2014.

Nažalost, ova država u proteklih 20 godina nije riješila jedno od gorućih problema za nas vojne istraživače, a to je gradivo hrvatskih postrojbi koje se nalazi u Beču i Budimpešti. Sada kada obilježavamo 100 godina od početka Prvoga svjetskog rataa za svaki dokument moramo u ove gradove, a to zahtijeva poprilične troškove. Na sastanku kod Predsjednika RH od ovoga ljeta dogovoreno je da se pod hitno priđe rješavanju ove vrlo važne problematike, ali, nažalost, od toga se nije ništa učinilo. Do kada i tko je za to odgovoran? Da li predsjednica odbora za obilježavanje 100 godina Prvoga svjetskog rata ili... Na to pitanje treba što prije odgovoriti.

VL
Avatar NojnUndZipciger
NojnUndZipciger
01:55 08.10.2014.

Nema se volje za rješavanjem situacije zato jer bi naši političari i povjesničari trebali hrvatskoj javnosti objasniti dvije bolne istine: 1) Hrvati su ti koji su prvi napali Srbiju. Ogroman broj hrvatskih momaka raspoređenih u brojnim hrvatskim postrojbama je sudjelovaoo u krvavim ofenzivama po Srbiji tijekom 1914. kada se prodiralo u njihovu zemlju, te ubijalo, tuklo i palilo. Nitko od naših foteljaša ne želi prezentirati taj vrući krumpir našoj javnosti jer nitko ne želi probudi hrvatsku javnost iz duboke iluzije da smo mi vječite žrtve ili da hrvatsko-srpski oružani sukobi ipak nisu počeli sa Domovinskim ili eventualno Drugim svjetskim ratom, već ipak nešto ranije što smo mi očito zaboravili zbog političkih razloga ali Srbija nije... 2) Pojedine domobranske postrojbe su brojale i do 30% domaćih Srba (79. domobranska, na primjer) - na tisuće i tisuće naših Srba je sudjelovalo u hrvatskim domobranskim postrojbama od čega su mnogi sudjelovali u već spomenutom napadu na Srbiju. A nitko ne želi našoj, a još manje srbijanskoj, javnosti prezentirati zaboravljenu činjenicu da su Martićev, Raškovićev ili Babićev otac ili djed najvjerojatnije bili domobrani koji su jurišali uokolo sa šahovnicom na čelu.

VL
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.