Odnos snaga na Bliskom istoku u rasulu je; tri godine građanskog rata podijelile su Siriju te su oslobodile mjesto razvoju Islamske države. Sunitske snage pod vodstvom Saudijske Arabije nastavljaju se boriti protiv šijitskih snaga koje predvodi Iran. Druge se zemlje oslobađaju svojih ustanaka od početka Arapskog proljeća, a sve strane sile polako odabiru stranu, prenosi businessinsider.
Zbog ovih navedenih tenzija, svaka se zemlja u regiji naoružava.
Prema portalu IHS Jane's, četiri od pet najbrže rastućih "obrambenih tržišta" u 2013. godini bili su Bliski istok (Oman) sa svojim godišnjim rastom od 115 posto te Saudijska Arabija sa svojih nevjerojatnih 300 posto kroz desetak godina.
Analizirali smo svaku zemlju kako bismo mogli poredati najjače vojske na Bliskom istoku. Ovaj popis zemalja ne uključuje strane sile, kao što su SAD i njezini saveznici, iako smo spomenuli važna savezništva. Nakon što smo istražili državne vojske, također smo proučili i nedržavne vojne skupine.
Istraživanje je temeljeno na holističkom pristupu vojnih operativnih sposobnosti i naoružanja, našem istraživanju i intervjuima s Patrickom Megahanom, stručnjakom iz "Zaklade za obranu demokracija" – "Military Edge" te Chrisom Harmerom, višim pomorskim analitičarem s Instituta ratnih studija.
Neke zemlje koje imaju veliku, ali nedovoljno sposobnu vojsku, nalaze se na dnu popisa, a neke male i tehnološki razvijenije vojne sile nalaze se među prvima.
ISIL Proračun za obranu - prihod 3 milijuna dolara dnevno . ahahaaa ovaj ISIL ima vise nego rvacka I srbija zajedno, ahahaaaaaa