Manje je poznato kako su Trst u posljednjim danima njemačke okupacije branili i hrvatski mornari, pripadnici bivšeg Hrvatskog pomorskog sklopa (legije) na Crnom moru, koji su poslije povratka u domovinu (u svibnju 1944. godine) preuzeli brodove novoosnovane Mornarice NDH. Mornarica je ukinuta potkraj 1944. godine, nakon što je nekoliko motornih torpiljarki iz Rijeke 14. prosinca pokušalo prebjeći partizanima na Ist.
Preko lučke barikade uspjela je preskočiti samo torpiljarka br. „5" pod zapovjedništvom poručnika fregate Antuna Marege, na kojoj je bio i zapovjednik flotile, poručnik bojnog broda Borivoj Šrajer. Druge su Nijemci zaustavili topovskom paljbom, uhitili hrvatske pomorce i poslali ih pred ratni sud. Svi su oslobodeni optužbe jer se nije moglo dokazati da su znali za planove bijega, ali su Nijemci ipak rasforrniraIi mornaricu, uzeli sve brodove natrag i poslali posade u logor San Bartolomeo kod Trsta, kako bi služile u kopnenim postrojbama. Na zahtjev kapetana bojnog broda Jerka Kačića, zapovjednika stožera mornarice NDH, hrvatski su mornari 30. travnja 1945. godine prebačeni iz previše izloženog San Bartolomea u Trst, što je spasilo barem dio ljudstva. Jedna satnija mornara bila je u vojarni „Duchessa d'Aosta" istočno od Trsta, a druga u Staroj luci, gdje se nalazilo 6000 vojnika svih rodova njemačke vojske, uključujuči posade potopljenih i oštećenih brodova. Njemačko povlačenje počelo je 28. travnja, a zapovjednik obrane luke, kapetan bojnog broda Friedrich-Karl Birnbaum, odlučio je 1. svibnja povući i svoje ljude iz partizanskog okruženja, ali su Hrvati pri tom „zaboravljeni".
Nijemci ujedno tvrde kako su njihove posade potopile torpiljarke TA 40 i TA 43. ali je posljednja još bila u plovnom stanju s uporabivim topovima. Hrvatska satnija iz vojarne „Duchessa d'Aosta", pod zapovjedništvom poručnika fregate Ante Karkovića i Zvonimira Bućana, ostala je odsječena u gradu i uništena je do posljednjeg čovjeka. Druga satnija pod zapovjedništvom poručnika fregate Stjepana Oršanića i Jana Zorattija zaposjela je napuštene njemačke položaje u luci i torpiljarku TA 43 (bivši talijanski razarač „Sebenico", odnosno jugoslavenski „Beograd") te vodila topničke dvoboje s partizanskim snagama. Hrvatski su se branitelji 2. svibnja zbog velike premoći protivnika morali povkići, potopivši i razarač kad su potrošili strjeljivo. Poručnik Oršanić i jedan dočasnik digli su u zrak provizornu lučku barikadu na sjevernom izlazu iz luke te su zadnja uporabiva plovila mogla napustiti Trst i otploviti do Grada i Ancone, gdje su se izbjeglice (uključujući i nekoliko Nijemaca, Slovenaca i dva četnika!) predale Britancima, izbjegavši nesretnu kob ostatka hrvatskih oružanih snaga kod Bleiburga i na "marševima smrti".
Ogavno je čitati kako su sve Nijemci i Talijani iskoristili Hrvatsku i Hrvate. A ustašija se još time ponosi, sramota!