Nedavni video iz Rusije još jednom pokazuje drastične napore koji se poduzimaju kako bi se Moskvi osigurala dodatna protuzračna obrana od prijetnje ukrajinskih dronova dugog dometa. Iako su se već ranije vidjeli primjeri postavljanja sustava protuzračne obrane kratkog dometa Pantsira zgradama u Moskvi, sada snimka prikazuje kako se varijanta SMD-E podiže na vrh nebodera helikopterom.
Viralni video pojavio se na društvenim mrežama ovog tjedna i prikazuje teški transportni helikopter Mi-26 Halo kako spušta sustav Pantsir-SMD-E na vrh zgrade u Moskvi. Radi se o tornju Nordstar Tower, poslovna zgrada dovršena 2009. godine, s visinom krova od 178 metara. Zgrada se nalazi u središtu Moskve, nedaleko od Kremlja. Za Mi-26, koji može podići teret veći od 20 000 kilograma, pomicanje Pantsira-SMD-E uopće ne predstavlja problem, piše The War Zone.
The ruSSians are using a Mi-26 heavy-lift helicopter to deliver a Pantsir-SMD-E air defense system onto the roof of the Nordstar Tower business center in downtown Moscow.
— 𝔗𝔥𝔢 𝕯𝔢𝔞𝔡 𝕯𝔦𝔰𝔱𝔯𝔦𝔠𝔱△ 🇬🇪🇺🇦🇺🇲🇬🇷 (@TheDeadDistrict) May 28, 2026
Well thanks, now everyone knows where the next Ukrainian drone is going to hit 🎯 👍 pic.twitter.com/hgeIPJUwSq
Pantsir-SMD-E, sa svojom samostalnom statičkom konfiguracijom, dizajniran je kako bi pomogao u zaštiti kritične infrastrukture od bespilotnih zračnih prijetnji. Za to se može opremiti s čak 48 malih presretača protiv dronova TKB-1055. Alternativno, varijanta SMD-E može ispaliti do 12 većih projektila zemlja-zrak kratkog dometa 57E6 s navođenjem, pogodnih za tradicionalnije prijetnje. Može se koristiti i kombinacija efektora.
Dok TKB-1055 ima navedeni maksimalni domet od nešto više od šest kilometara, za 57E6 se tvrdi da može pogoditi ciljeve na gotovo 20 kilometara. Kupola SMD-E također ima dva integrirana radara, jedan za otkrivanje i praćenje ciljeva, a drugi za upravljanje vatrom za usmjeravanje projektila s navođenjem.
Postavljanje sustava na neboder pruža sigurniju lokaciju za paljbu, iako ne uklanja rizik da presretači skrenu s putanj ili da krhotine uništenih dronova uzrokuju štetu ili ozljede. Istovremeno, ova pozicija osigurava jasnu liniju vidljivosti za radar, produljeno vrijeme reakcije i nudi mnogo širi raspon kutova paljbe. Iz tog razloga, Rusija je prethodno također izgradila uzdignute tornjeve za Pantsire diljem Moskovske regije.
Pojava sustava naglašava koliku opasnost za Rusiju predstavljaju napadi dronova iz Ukrajine. Otkad je Ukrajina počela koristiti dronove dugog dometa za jednosmjerno djelovanje, njihovi su dizajni optimizirani, a domet proširen, stavljajući visoko cijenjene objekte sve dublje i dublje u Rusiji na njihov cilj. Prijetnja Rusiji samo će rasti kako Ukrajina širi proizvodnju i kapacitete, uključujući dodavanje krstarećih raketa dugog dometa u svoj inventar.
FOTO Pogledajte čime Armenija raspolaže: Vojna parada otkrila jedno iznenađenje