U ožujku 1935. Hitler je odbacio mirovni sporazum iz Versaillesa te započeo ponovno naoružavanje Njemačke. Najviše zahvaljujući generalu Lutzu, koji je postavljen na mjesto zapovjednika stožera novoustrojenih motoriziranih postrojbi, i njegovu načelniku stožera bojniku Heinzu Guderianu, već 1936. ustrojena je 1. njemačka oklopna divizija. Naime, u tridesetim godinama njih su dvojica zajedno s timom dalekovidnih suradnika pratili britanska ispitivanja oklopnih postrojba gdje je jedan zapovjednik, pukovnik Broad, glasom preko radiostanice mogao upravljati cijelom postrojbom. Za razliku od Nijemaca, konzervativni Britanci nisu shvatili taktičke mogućnosti budućih oklopnih postrojbi. Lutz i Guderian predvidjeli su za buduću oklopnu diviziju tri tipa tenkova: laki za izviđanje, srednji glavni borbeni tenk i posebni srednji tenk s topom većeg kalibra za potporu. U međuvremenu, kako je njemačka industrija tenkova bila tek u začetku, ured za naoružanje naručio je izradu školskoga lakog tenka s dva člana naoružanog strojnicama koji je postao Panzerkampfwagen I (njemačko oklopno borbeno vozilo skraćene oznake Pz. Kpfw. I ili Panzer I), prijelaznoga lakog tenka s tri člana posade naoružanog lakim automatskim topom od 20 mm – Panzer II, i dalje glavni borbeni tenk Panzer III i tenk za potporu Panzer IV. Prema prvobitnom planu, svaka oklopna divizija trebala je imati oklopnu brigadu sa 562 tenka, ali taj je ambiciozni plan poslije smanjen na oko 300 tenkova.
U napadu na Poljsku 1939., u kojem je sudjelovalo nekoliko novih divizija, zbog kašnjenja u proizvodnji novih modela tenkova, glavnina oklopnih tenkova bili su Panzeri I i II. No i oni su bili dovoljni za poraz Poljske U svibnju 1940. Hitler je napao Francusku, u kojoj se nalazio ekspedicijski korpus Britanaca, Belgiju, Nizozemsku i Dansku. Napad je predvodilo svih deset oklopnih divizija (od 1. do 10.). Zbog i dalje prisutnog problema proizvodnje novih tipova tenkova, od ukupno 2574 tenka, više od polovine i dalje su bili „školski" Panzeri I i II. Iako su saveznici imali više bolje oklopljenih i naoružanih tenkova, zahvaljujući boljoj taktici i sinkroniziranom djelovanju kopnenih i zračnih snaga, na zapadu je izvojevana njemačka pobjeda. Oklop je ponudio Njemačkoj brz put do pobjede u zamjenu za jeftine industrijske i ekonomske resurse uz minimalne žrtve.
Opijen uspjehom, Hitler je za napad na Sovjetski Savez odlučio ustrojiti novih deset divizija s rednim brojevima od 11 do 20. Taj ambiciozni plan nije mogla pratiti proizvodnja tenkova i, prema nekim vojnim analitičarima, tu je Hitler u Drugom svjetskom ratu donio prvu od mnogih pogrešnih odluka. Prvih deset oklopnih divizija imalo je cijelu jednu brigadu s dvije pukovnije tenkova. U vezi s time treba spomenuti 4. oklopnu diviziju, koja će se u tekstu još spominjati, i koja je u svojoj brigadi, sastavljenoj od 35. i 36. tenkovske pukovnije, imala 90 Panzera I, 120 - II, 52 - III i 32 - IV te 26 zapovjednih tenkova III. sveukupno 327 (zbroj je 320 tenkova) tenkova i oko 19.000 ljudi. Nova 14. oklopna divizija ustroje na je 15. kolovoza 1940., i to od 36. tenkovske pukovnije iz 4. oklopne divizije i 4. pješačke divizije koja je konjsku vuču zamijenila motornom. Osnivanjem novih oklopnih divizija u svih tada dvadeset postojećih prepolovljen je broj tenkova. Do kraja rata 1945. Nijemci će ustrojiti ukupno 36 oklopnih divizija koje su sve zajedno imale tenkova koliko deset britanskih ili američkih. Za novih deset divizija smanjenog broja tenkova trebalo je proizvesti novih 20.000 motornih vozila od motocikala, kamiona i tegljača polugusjeničara umjesto da su ta vozila iskorištena za motorizaciju od 12 do 15 pješačkih divizija koje su se i dalje koristile konjskom vučom. Ali to je neka druga priča, vratimo se 14. oklopnoj. Jezgru 14. oklopne divizije, uz stožer, tvorile su četiri pukovnije, već spomenuta 36. tenkovska i iz 4. pješačke divizije 103. i 108. motorizirana pješačka pukovnija, 4. topnička pukovnija sa 12 teških haubica kalibra 150 mm i 24 lake haubice kalibra 105 mm. Dalje, bila je tu 65. motociklistička bojna, 40. izviđački ođjel, 4. odjel lovaca tenkova, 13. bojna jurišnih inženjeraca, 40. odjel veze i 14 logističkih kolona nosivosti 10, 20 i 120 tona. Ukupno ju je činilo oko 13.500 ljudi.
Njemačka bi bez problema mogla porobiti cijelu Europu, koja nije nešto sa vojno borbene strane. Jedina prepreka joj je Rusija, i dobro je da je tako