Iz dostupnih arhivskih izvora sa sigurnošću možemo zaključiti da su opunomoćenici OZNA-e posjedovali popis političkih neistomišljenika u Mostaru. Partizanski obavještajci imali su precizne podatke o broju franjevaca u franjevačkom samostanu u Mostaru. Odgovornost za pokolj sedmorice franjevaca snosi vrh OZNA-e. Svi povjerenici OZNA-e, u ovom slučaju linija OZNA-e u 12. hercegovačkoj brigadi na čelu s Brankom Popadićem, izvršavala je posebne zadatke koji nisu vezani uz borbene akcije. Nadređen Branku Popadiću bio je Uglješa Danilović, tadašnji šef OZNA-e za BiH. Potonji je odgovarao izravno Aleksandru Rankoviću, odnosno Josipu Brozu – Titu. Kad se hijerarhija posloži na ovaj način, nameće se logičan zaključak kako Avdo Humo i Vaso Miskin – Crni nisu mogli učiniti ništa kako bi spasili mostarske franjevce od likvidacija 14. veljače 1945. godine.
Tako zaključuje kolega Hrvoje Mandić u svojoj analizi borbi za Mostar u veljači 1945. godine, kada su partizanske snage zauzele Mostar, ali nisu uspjele poraziti postrojbe njemačkog Wehrmachta te Oružanih snaga NDH. U sklopu tih borbi dogodila se i likvidacija mostarskih franjevaca koja nema zapravo veze s borbama nego je bila dio likvidacije svih potencijalnih neprijatelja novog, komunističkog režima, proces koji se odvijao u pozadini borbi, na svim područjima koje su komunisti zauzeli bivajući na čelu partizanskih postrojbi čiji pripadnici mahom nisu ni znali što se događa u pozadini. Kako navodi kolega Mandić, zbog nedostatka arhivskih izvora, dokumenata OZNA-e i Komunističke partije Jugoslavije, nije do kraja razjašnjeno tko je likvidirao mostarske franjevce. Plastično rečeno, iz tkanja koje sadrži razna svjedočenja, iskaze pripadnika ilegalnog NOP-a u Mostaru i političke referate može se izvući nit prema kojoj je naredba za likvidaciju mostarskih franjevaca došla preko ureda OZNA-e.
Od ovog broja krećemo i s dva nova serijala, odnosno feljtona. Jedan je o oznakama rodova, službi i struka, a drugi je o odoroslovlju hrvatskih oružanih formacija 1990-1996.
Mostarska operacija prema WIKIPEDIJI ************************************* Povijest ako se lažira gubi se vjerodostojnost, pa te i tvoji prijatelji počinju smatrati pristaranim i nevjerodostojnim. Sami Njemci i ustaše se hvale u svojim sjećanjima da je upravo samostan bio ključni utvrđeni položaj za obranu Mostara od NOV. ************* Ova imena iz OZNE nemaju blage veze sa ratnim događanjima, jer je OZNA utemeljena 13.svibnja 1944 , dakle čak 3 mjeseca poslije Mostarske operacije. (13. Maja se je slavio kao dan sigurnosti u drugoj Jugoslaviji ;DFJ, FNRJ i SFRJ ). .............................. Franjevci su hrabro stradali u otvorenom boju, što bi se danas time mogli i hvaliti, a nisu neki nevini mučenici i to ima samo šteti reputaciji. Otporu Franjevaca predvođenih njemačkim 370. Lovačkim pukom i 9. Ustaško domobranskom divizijom NDH, čak i partizani skidaju kapu, samo šteta što je hrvatska hrabrost korištena za ciljeve Wermachta, a ne protiv njega. Citat: ************************************************************************************ 7. februara u 5 ujutro počeo je obuhvatan napad Devete i 26. divitije na Široki Brijeg i povezane položaje. Snage NOV napredovale su sistematski, uništavajući jednu po jednu otpornu tačku. U 15:30 Nemci su izgubili SAMOSTAN u Širokom Brijegu, KLJUČNI UTVRĐENI POLOŽAJ. Od 9. čete 370. puka ostalo je samo 9 vojnika. U pokušaju protivnapada sa jedinom preostalom rezervom, delovima 369. pionirskog bataljona, poginuo je kapetan Bolman (nem. Bolmann), komandant 3. bataljona 370. puka[7]. Nemački položaji nisu izdržali, i njihova grupacija se tokom dana probila prema Mostaru, krajnjim naporima i uz "gubitke pet oficira i velikog dela puka"[7], sprečivši pokušaje odsjecanja. ******************** Komentar da NOV nije uspjela slomiti otpor Wermacht-a i Ustaša u Mostaru, demantira se činjenicama da je otpor u samostani Široki Brijeg savladan u dva dana istina teških borbi od 07. -09. Veljače 1944, a Mostar oslobođen također u dva dana od 13. Do 15. Veljače 1944. Nadalje činjenica je da je sam Wermacht izbrisao sa svog popisa bojnih jedinica postojanje 370. Njemačkog Lovačkog Puka i 9. Gorske ustaško-domobransku divizije NDH. Da ste opisali realono junačku obranu samostana Široki brijeg bilo bi povjesno interesantnije i vjerodostojnije, a i to se može naći na internetu.