DRUGI SVJETSKI RAT - Oružja

Njemački vojnik - bacač plamena

Foto: Ivan Coc
Njemački vojnik - bacač plamena
04.05.2020.
u 13:04
Ekskluzivne rijetke originalne fotografije vojnika s prvim modelom “Flammenwerfer-35” tijekom ratnog djelovanja na francuskom bojištu.
Pogledaj originalni članak

Godine 1939. Wehrmacht je prvi put upotrijebio prototip vojnika-bacača plamena (Flammenwerfer-35) za invazije na Poljsku, tijekom zauzimanja glavne pošte i utvrde Westerplatta u Gdanjsku (Danzig). Tada je predstavljeno najužem vodstvu Reicha novo strašno oružje “Blietzkriega” – “čovjek-zmaj”.

Vrlo potentno djelovanje “poskakujućih” tekućih jezika plamena dometa 20-30 metara i značajni psihološki utjecaj na ratištu zbog strašne goruće smrti djelovao je vrlo demoralizirajuće na protivničke vojnike te je donio njemačkoj vojsci značajnu taktičku prednost tijekom urbanog rata u poljskim gradovima.

Daljnja značajna uporaba specijaliziranih divizija “Flammenwerfera” zabilježena je tijekom zauzimanja Belgije, Nizozemske i Francuske, posebice za uništenje žive sile u bunkerima, utvrdama, kulama i tunelima, mnogima zaostalima još od Prvoga svjetskog rata. Sa začuđujućom lakoćom njemački “Flammenwerfer” bataljuni spalili su goleme kompleksne utvrde oko Liegea. U najsnažnijoj od tih tvrđava, u Eben Emaelu predalo se otprilike 1200 belgijskih branitelja četi od samo 80 Nijemaca. No ubrzo njemačke vojne snage napuštaju uporabu bacača plamena za vojnike zbog mnogih razloga, te jedino instaliraju iste na motorna vozila tijekom ostatka rata. Jedine zabilježene uporabe u kasnijem tijeku rata od strane vojnika Wehrmachta su 1943. u Varšavskom getu i 1944. tijekom Varšavskog ustanka.

Razlozi napuštanja modela vojnika “Flammenwerfera” (tj. njegova reintegracija u sklopu projekta “Flammenpanzer” - tenk s montiranom bakljom) su mnogobrojni i međusobno povezani: vrlo visoki rizik za samostalnog vojnika-nosača velike i teške cisterne (30 litara mješavine) i cijevi (150 cm), koji se s doista glomaznim oružjem kratkog dometa mora vrlo približiti meti ne bi li sačuvao goli život, a kamoli ispunio zadatak. Zbog veličine čitave opreme vojnik je bio laka meta snajperistima i oklopnim jedinicama, a zbog kratkog dometa laka je meta i samim odvažnim protivničkim vojnicima, makar i s nožem u ruci. Zato su jedinice bacača plamena unutar vojske bile znane kao posebno psihofizički neustrašive i snažne individue maničnog kamikaza-tipa koji mogu izdržati težak teret i vrlo “vruće” uvjete rada. Zbog svega navedenoga, Nijemci ubrzo odustaju od programa “vojnika-zmaja” te isti ostaje kuriozitet vojne povijesti snaga Sila Osovine do kraja rata.

Predstavljam vam ekskluzivne vrlo rijetke originalne osobne fotografije njemačkog vojnika s prvim modelom “Flammenwerfer-35” tijekom ratnog djelovanja na francuskom bojištu; samo za čitatelje VP-a!

Foto: Ivan Coc

Foto: Ivan Coc

Foto: Ivan Coc

Foto: Ivan Coc

Tekst je prvotno objavljen u tiskanom izdanju časopisa u travnju 2015.

 

 

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.