Prije tri i pol stoljeća, u proljeće 1667., francuski kralj Luj XIV., zvan još i „Kralj Sunce“, ustrojio je elitnu konjaničku Pukovniju kraljevskih Hrvata (Regiment Royal Cravates). Vežući ovu postrojbu na tradiciju hrvatskih konjanika u francuskoj službi tijekom Tridesetogodišnjeg rata mjesec dana kasnije Luj se prvi puta u javnosti pojavio s novim modnim detaljem. Bio je to rubac koji su Hrvati čvorom vezivali oko vrata, današnja kravata. Ubrzo se novi modni detalj s francuskoga dvora i ulica Pariza proširio Europom i svijetom noseći ime po Hrvatima.
Prvi kontakti Francuza i hrvatskih vojnika u 17. stoljeću događali su se tijekom intervencije francuskog kralja Luja XIII. u vojvodstvima Loreni i Bar koja su tada bila suverena, a zatim i ulaska Francuske u rat protiv Španjolske 1635. godine. Budući da je time Francuska ujedno ušla i u Tridesetogodišnji rat (1618. – 1648.) sukobila se s vojskama austrijskih i španjolskih Habsburgovaca. U nekoliko epizoda tog sukoba, u brojnim manjim okršajima, opsadama ili bitkama, među brojnim plaćenicima i redovnim snagama Habsburgovaca, ali i Burbona služili su hrvatski laki konjanici.
Ovim nas je riječima u glavnu temu ovog broja uveo njezin autor Vladimir Brnardić, u temu koja i tri i pol stoljeća od njezina začetka budi veliki interes današnjih čitatelja i ljubitelja vojne povijesti. I s pravom, kad znamo kako je do danas kravata osvojila svijet, iako je to u svjetskim razmjerima čak i dosta nepoznat podatak. Stoga valja sve ovo ponavljati, kako bi se glas o Hrvatima i kravati čuo što dalje. Brnardić je za VP temu obradio najšire što je mogao i znao, i doista je materijal prava poslastica za čitanje. S ovom tematikom izvrsno se poklopio i novi feljton Krunoslava Mikulana, ovaj put o začecima vojnopolicijskih službi i oružništva, koji je uz niz podataka, kao uvijek, obogatio i nizom odličnih ilustracija.
Vjerujem da ne trebam spominjati i isto tako vrijedne materijale iz kronologije Prvoga svjetskog rata, iz Domovinskog rata, o vatrenom oružju... Na kraju krećemo s ratnim plakatima. Što reći, osim još jedan broj za pet!