RUSKO-JAPANSKI RAT

Presudna bitka kod Cušime 1905. godine

Foto: Wikimedia Commons
Presudna bitka kod Cušime 1905. godine
11.05.2015.
u 11:40
Cijeli je pothvat bio besmislen. U strahu od japanskih torpiljarki, ruski su brodovi otvorili vatru po britanskim ribarskim brodovima kod Dogger Banka pa su im Britanci zabranili prolaz kroz Sueski kanal.
Pogledaj originalni članak

Na Dalekom istoku Rusija i Japan desetljećima su vodili diplomatsku i gospodarsku borbu za prevlast u Mandžuriji i Koreji. Kad su 1904. suprotnosti prerasle u rat, malo je tko vjerovao u uspjeh japanskoga oružja. No što su se borbe dulje vodile bilo je jasnije da je Japan izrastao u moćnu vojnu silu. Poražen na kopnu i moru, ruski je car Nikola II. došao na suludu ideju da iz baltičkih voda uputi na daleku bojišnicu novu eskadru i tako sukob riješi u svoju korist. Cijeli je pothvat bio besmislen. U strahu od japanskih torpiljarki, ruski su brodovi otvorili vatru po britanskim ribarskim brodovima kod Dogger Banka pa su im Britanci zabranili prolaz kroz Sueski kanal.

Stoga su morali obići Afriku, proći 18 000 nautičkih milja ploveći sedam mjeseci preko pola svijeta. Pritom su vrućina i bolesti desetkovale posade, a Japanci su o pokretima neprijatelja sve mogli saznati jednostavno čitajući novine. Iscrpljenu protivniku admiral Togo pripremio je klopku u Korejskome zaljevu kod Cušime i u dvodnevnoj bitki 27. i 28. svibnja 1905., potpuno ga uništio. Već na početku Japanci su potopili velike oklopnjače “Suvorov” i “Aleksandar III.”, a nedugo poslije toga u zrak je odletio i “Borodino”. Ruski zapovjednik Roždestvenski slijepo se i nerazumno držao prvotnih planova pa je gubio brod za brodom. Kada se dim velike bitke slegnuo, vidjelo se da su Rusi pretrpjeli katastrofalan poraz. Od 38 brodova, koliko ih je stiglo do Cušime, čak je 21 potopljen, sedam se predalo, a šest je internirano. Više od 4000 Rusa poginulo je ili zarobljeno, a Japanci su imali 500 mrtvih te izgubili tri torpiljarke.

Bitka kod Cušime jedina je odlučujuća pomorska bitka u povijesti koju je dobila flota čeličnih bojnih te prva u kojoj je presudnu ulogu imala uporaba bežičnog telegrafa. Naime, bitka kod Cušime odlučila je o ishodu cijeloga Rusko-japanskog rata, a njezina iskustva pokazala su da će prednost u budućim pomorskim bitkama imati brodovi sa što većom brzinom i većim kalibrom topova. Japan je preuzeo dominaciju na Dalekom istoku, a Rusiju je, uz poraz, potresla i prva velika, krvava revolucija.

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.