Tek nastala Država Slovenaca, Hrvata i Srba nalazila se u neprijateljskom okruženju. Sa zapada su napredovale talijanske snage, formalno savezničke, ali s ciljem da zaposjednu što više gradova, otoka i luka, a na sjeveru su se nalazile austrijske i mađarske trupe koje su nastojale zadržati što je god moguće više teritorija, bez obzira na to jesu li ga većinom nastanjivali Hrvati i Slovenci. Granice nisu bile točno određene te je i jedna i druga strana doslovno vrebala protivnika pokušavajući pogoditi pravi trenutak za zaposjedanje još nekoliko četvornih kilometara prije konačnog međunarodnog uređenja graničnih pitanja.
Stvaranjem Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca 1. prosinca 1918. u prvo se vrijeme ništa bitno nije promijenilo. Srpska je kraljevska vojska pristizala s istoka, ali je bila brojčano preslaba i nedovoljno naoružana i opremljena, izbjegavala se otvoreno suprotstavljati Italiji, a nije joj bilo u interesu ni odmah ponovno otvarati sukobe s Austrijom i Mađarskom.
Zbog toga su prve vojne operacije u Hrvatskoj i Sloveniji provedene bez ikakve pomoći iz Srbije. Međimurje je oslobođeno 24. prosinca 1918., a odmah zatim su vojni zapovjednici Narodne vojske oko bacili na područja naseljena Slovencima koja su još uvijek držale mađarske i austrijske snage. U ovim je pothvatima sudjelovao niz postrojbi iz Hrvatske, a baš kao i u slučaju Međimurja, početak nije bio uspješan.
Nazivi postrojbi u daljnjem tekstu dani su prema izvorniku, što znači tada uobičajenom mješavinom hrvatskih i srpskih termina.
Ne propustite novi broj Vojne povijesti od subote 4. travnja!
Skracenica SHS i prevodu znaci Kraljevina Srba, Hrvata i Slovenaca.Ne moze Slovenaca Hrvata i Srba a inicijator svega toga Srpski Kralj, budite malo ozbilljniji kad vec pisete nesto