IZ NOVOG BROJA

Huti su od pobunjeničke skupine postali ključnim igračem u sukobu Irana, Saudijske Arabije, SAD-a i Izraela

Foto: Wikimedia…
19.04.2025.
u 08:43
Zaključno, uloga Huta mogla bi imati izuzetno važan utjecaj na geopolitičku situaciju, ne samo u regiji, već i u svijetu
Pogledaj originalni članak

Dok Donald Trump, predsjednik Sjedinjenih Američkih Država, u javnosti nastoji glumiti mirotvorca, tvrdeći kako je odlučan zaustaviti rat u Ukrajini i spriječiti daljnje eskalacije, istovremeno je upravo on pokrenuo i produbio jedan od najopasnijih sukoba na Bliskom istoku – rat u Jemenu.

Ovaj paradoks, gdje Trump istovremeno igra ulogu mirovnog posrednika i ratnog zapovjednika, nije prošao nezapaženo. Dok u Ukrajini promovira ideju da bi mir bio najbolji ishod, u Jemenu doslovno gomila vatrenu moć koja bi mogla zapaliti cijeli Bliski istok. Ovdje je Ukrajina bila izgovor, a Jemen je pravi test američke vanjske politike pod Trumpovim vodstvom. Pitanje koje se postavlja je zašto Trump, koji se u svojoj predsjedničkoj kampanji zalagao za smanjenje američkog angažmana u inozemnim ratovima, sada vodi ratne operacije u Jemenu, regiji već iscrpljenoj deceniji rata? Ova dilema nije samo političko pitanje, već i moralna kontroverza koja budi zabrinutost u međunarodnoj zajednici. Trump je naredio napade na Hute, jemenske pobunjenike koji su u sukobu s vladom Jemena, što je dovelo do novih žrtava i izazvalo prijetnje od strane Huta da će uzvratiti "nenadmašnom smrtonosnom silom". Međutim, ove napetosti nisu nove; Jemen je već desetljećima u plamenu, s milijunima ubijenih i ranjenih, a sada su američki zračni napadi samo još jedan u nizu eskalacije. Američki ratni zrakoplovi nastavili su napade na glavni grad Sanu, te okrug Sahar u pokrajini Saada, na sjeveru zemlje. Ovi napadi uslijedili su nakon krvave noći u kojoj su deseci zračnih napada pogodili pet jemenskih guvernata, uključujući Sanu i Saadu. Prema preliminarnim podacima, dva masakra odnijela su stotine života, a broj žrtava raste. Unatoč tome, američka administracija ne pokazuje znakove smanjenja vojne prisutnosti, već najavljuje nastavak operacije kao dio "snažne i odlučne kampanje protiv Hutija". Ovi napadi nisu samo strateške vojne operacije, već postaju simptom šire američke vanjske politike koja prepoznaje Jemen kao ključnu točku za širenje utjecaja u regiji. Kao odgovor na ove napade, Hutisti su poručili Trumpu da se "igra vatrom", obećavši osvetu i prijetnju nastavkom napada na američke brodove. Dok Trump sa svojom administracijom ustrajava u uvjerenju da će vojna akcija protiv Huta prisiliti Jemen na kapitulaciju, stvarni problem leži u povijesti jemenskog otpora, koji je već izdržao desetljeća rata, uključujući dugogodišnju agresiju Saudijske Arabije, koja podržava jemensku vladu u sukobu protiv Huta.

Cijeli tekst pročitajte u novom broju VP-a koji je u prodaji od 5. travnja 2025.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.