U zbirci topničkog naoružanja Vojnog muzeja zapaženo mjesto zauzimaju i njemački topovi 88 mm, jedan od najpoznatijih topova Drugoga svjetskog rata. Nastao je kao plod rada njemačkih i švedskih stručnjaka, obzirom na ograničenja nametnuta Njemačkoj nakon Prvoga svjetskog rata u tvornici Bofors. Proizvodnja je započeta 1933. godine. Proizveden je u tri varijante: 18, 36 i 37. Osnovna namjena je borba brotiv ciljeva u zraku do visina 8.000 metara, ali se pokazao i kao izuzetno uspješan u protuoklopnoj borbi na ciljeve do 1.500 metara.
Na području bivše Jugoslavije našlo se dosta primjeraka ostalih kao ratni plijen, a dio je dobiven kao reparacija. Uglavnom se nalazio u naoružanju obalnih bitnica koje su bile razmještene duž cijele jadranske obale. U Vojnom muzeju nijedan top nema štit, što je bio slučaj i s ostalim topovima koji su korišteni u JNA. Početkom Domovinskog rata zauzimanjem bitnica većina je došla u ruke hrvatskih branitelja. Na otoku Visu dio je uništen eksplozivom. Poseban kuriozitet je remont osam oštećenih komada koje je JNA oštetila da ne budu u upotrebi, a u Remontnom brodogradilištu u Šibeniku pod vodstvom ing. Bralića i Mrvice izvršeno je piljenje cijevi i ponovno spajanje s dodatnim ojačanjem. Isti je zahvat poduzet i na deset topova ruskog porijeIda kalibra 85 mm, nakon čega su stavljeni u borbenu funkciju i uspješno korišteni do kraja rata.
Moj pokojni stari bio je u Luftwaffe Flak legiji koja je 1943. bila osnovana na teritoriju NDH i u koju su bili novačeni Hrvati i školovani u Wiener Neustadtu..bio je nišandžija i rušio američke liberatore u Ruhrskoj oblasti .Znam da je govorio da je to bio izuzetno precizno i moćno oružje,zapravo najbolje protuzrakoplovno oruđe koje su Nijemci u ratu imali.Ostala hrpa fotografija...O toj Legiji malo se zna i malo je istraživana.