Obalna utvrda Maria Louise nalazi se na poluotoku Muzil iznad rta Compare (Kumpar). Zahvaljujući svom položaju na 48 metara nadmorske visine utvrda dominira nad lukobranom i južnim dijelom ulaza u Pulski zaljev. Promjerom od 110 m ona predstavlja najveću pulsku kružnu utvrdu. Sagrađena je 1823. godine kao utvrđeni toranj, naoružan s 46 topova, prvotnog naziva „Forte Louis“. Riječ je o utvrdi potkovastog oblika s kamenim potpornim zidovima i grudobranima te stražarnicom i barutanom. Godine 1838. preuređena je izgradnjom Blockhausa, četvrtastog reduta s puškarnicama i zemljanim nasipom. Obzirom na razvoj vojne tehnologije, utvrda je osuvremenjena u razdoblju od 1850. godine kada je pojačana izgradnjom jedne otvorene bitnice. Od 1857. proširuje se toranj te se Marie Louise pretvara u veliku topničku utvrdu s tornjem u sredini.
Današnji izgled utvrda dobiva godine 1859. kada je dograđen otvoreni zid s tlocrtom u obliku potkove i jako izraženim pokrivenim ždrijelom. Tada je pretvorena u utvrdu tipa „pulski toranj“ s internim dvorištem i dva kaponira, odnosno fortifikacijske strukture iz koje se mogao braniti prolaz na dnu jarka. Zahvaljujući svom položaju branila je južni dio ulaza u luku, a prvotno je bila naoružana topovima s prednjim punjenjem u kazamatama i na otvorenom zidu. Građena je kamenom lokalnih kamenoloma, opasana je obrambenim rovom djelomično izdubljenim u živoj stijeni. Građevina ima podrum s vodospremom, prizemni dio, kat te terasu s nasipima za smještaj topova i grudobranima.
Godine 1869. planirana je izgradnja bitnice s čak 30 obalnih mužara, koja je trebala biti postavljena jugoistočno od utvrde i trebala je braniti ulaz u Pulsku luku, no trenutno nije moguće sa sigurnošću tvrditi da je ista i sagrađena. Naime, prema pisanju pulskog arhitekta Attilija Krizmanića, ova bitnica sagrađena je planirane godine, ali isti daje oprečne podatke u vezi njene pozicije. Za razliku od Krizmanića, austrijski povjesničar Erwin Anton Grestenberger zastupa mišljenje kako se u gradnji ove bitnice nije išlo dalje od planova. Kako danas na terenu nije vidIjiva njena pozicija, a u nedostatku pisanih izvora, moguće je samo pretpostaviti, u slučaju da je bila izgrađena, da se nalazila na lokaciji na kojoj su 1959. sagrađene spavaonice. Dakle, ne na k.č. 5370 kako tvrdi Krizmanić, već na k.č. 5368. Ova se pozicija nalazi na uzvišenju jugoistočno od same utvrde, mjestu s kojeg se otvara pogled na lukobran i ulaz u Pulski zaljev.
Od 1860. naoružanje je stalno poboljšavano najsuvremenijim raspoloživim topovima, tako da je 1900. utvrda raspolagala sa šest topova M 61/95 kalibra 15 cm u kazamatama i šest poljskih topova M 75/96 kaIibra devet centimetara kao mobilnim flankirnim topovima na otvorenom zidu. Naoružanje je bilo dopunjeno četirima postoljima za puške u „kovčezima". Do 1883. podignuti su visoki nasipi koji utvrđuju utvrdu na njima podignutom topničkom bitnicom sa sjeverne, zapadne i južne strane. Nakon 1900. naoružanje je, tijekom preinaka i modernizacije utvrde, na otvorenom zidu dodatno pojačano s dva obalna topa kalibra 28 cm D/35 i dva obalna topa kalibra 24 cm D/22. Tijekom pojačanja građevne konstrukcije iznova je uređena bitnica za teške obalne topove s čelne strane. Nakon ovih pregradnih građevinskih zahvata, utvrda se mogla smatrati otpornom protiv djelovanja granata. Tom je prilikom za mobilnu uporabu u utvrdi postavljeno još šest dodatnih poljskih topova M 75/96 kalibra devet centimetara. Ovako naoružana, utvrda je mogla pokrivati područje južno od Velikog Brijuna, kao i južni dio Fažanskog kanala. Unatoč zastarjelim topovima i vlastitoj starosti, utvrda je početkom rata 1914. još uvijek bila aktivna te je s posadom od sedam časnika i 291 vojnika bila u službi zaštite lučkog područja. Početkom Prvoga svjetskog rata potpuno je napuštena stara bitnica „Giovanni", između obalne utvrde „Mussir i utvrde „Marie Louise", jer na tom mjestu utvrđenje više nije bilo potrebno.
Stari utvrđeni toranj tada je služio za smještaj ljudstva i streljiva. Tada je „Marie Louise" kao dopunu dobila dvije nove bitnice. S prednje strane jednu novu bitnicu za teške obalne topove i dodatnu bitnicu na obalnom rubu s četiri topa danas nepoznata tipa. Od 1917. utvrda je bila opremljena protuzrakoplovnim bitnicama s topovima i strojnicama, od kojih danas više ništa nije sačuvano. Protuzrakoplovne bitnice na „Marie Louise" raspolagale su s napravama za osluškivanje zvuka zrakoplovnih motora, jednostrukim te dvostrukim lijevcima.
Na posebno osjetljivim mjestima, kao dopunu reflektorskim položajima kopnene vojske i za osvjetljavanje područja ispred flankirnih bitnica, mornarica je postavila reflektorske postaje. Dvije takve postaje bile su i u blizini utvrde „Maria Louise". Jedna se nalazila na rtu „Cap Compare" i raspolagala je reflektorom promjera 90 cm, a služila je za osvjetljavanje lučkog ulaza s minskim poljem i zaprekom. Druga je bila na samom lukobranu te je s istom zadaćom raspolagala mobilnim reflektorom promjera 150 cm, koji se nalazio na jednom manjem vagonu na tračnicama poljske željeznice.
Obalna utvrda „Maria Louise" danas se nalazi na području vojarne „Muzil", koja je još uvijek u sklopu Ministarstva obrane Republike Hrvatske te se ne može posjetiti. Iako dijelom zarasla u nisko raslinje, zahvaljujući vojsci koja i dalje drži stražu na tom području, utvrda je sačuvana od devastacija i nalazi se u dobrom stanju.
"najveća pulska kružna utvrda"....mislili ste naj veca AUSTROUGARSKA kruzna utvrda u Puli (gdje je sluzbeni jezik bio njemacko madjarski)