Francuska Legija stranaca jedna je od najromantiziranijih, najegzotičnijih i najmističnijih, ali ujedno i najučinkovitijih borbenih postrojba na svijetu. Osnovao ju je 9. ožujka 1831. francuski kralj Luj Filip da bi osiguravala francuske interese u brojnim kolonijalnim posjedima. Legija je bila sastavljena od isključivo stranih dobrovoljaca, između 18 i 40 godina starosti, čiji se identitet nije provjeravao prilikom upisa. Zato je Legija stranaca često bila stjecište osoba sumnjive prošlosti: kriminalaca, ubojica i lopova, ali i mnogih romantika i pustolova. Vatreno krštenje Legija je imala u Alžiru, a surove borbe s pobunjenicima obilježile su njezin daljnji vojni put. U više od 130 godina Legija će se boriti na gotovo svim, a najčešće najtežim ratištima, ali isto tako i protiv zahtjevnih klimatskih i političkih uvjeta.
Zbog brojnih disciplinskih problema i dezertiranja, Legija je pripadnicima nametnula željeznu disciplinu i drastične kazne za prekršaje, a što će, uz iznimno zahtjevnu obuku, vremenom postati zaštitni znak postrojbe. Nakon Alžira borila se u Španjolskoj, potom na Krimu, u Italiji i Meksiku. U Meksiku je Legija ispisala svoje najslavnije stranice. U travnju 1863, kod Camerona, samo je 62 legionara pod zapovjedništvom satnika Danjoua, boreći se do smrti, cijeli dan odbijalo napade otprilike 2000 Meksikanaca. Legionari su se odbili predati i gotovo svi izginuli pa se boj za Cameron danas slavi kao Dan Legije, iako je takvih borbi bilo mnogo. U Prvome svjetskom ratu Legija je pretrpjela vrlo teške gubitke, a poslije rata bori se u Siriji i Maroku. U Drugome svjetskom ratu legionari su prošli ratni put od Norveške, Bir Hakeima u Africi, europskog bojišta pa sve do Kambodže. Nakon rata cijela se postrojba vratila u Alžir gdje je okrutno gušila protukolonijalni ustanak. U istoj se misiji postrojbe Legije bore i u Vijetnamu, ali kod Dien Bien Phua trpe velike gubitke. Poslije stjecanja neovisnosti Alžira 1962, sjedište Legije preseljeno je u Francusku. Posljednji veći sukob u kojem se francuska Legija borila bio je Zaljevski rat 1991. U svim su ratovima zahvaljujući strogoj disciplini i odanosti, jer zakletva se polaže Legiji, legionari pokazali visoku borbenu vrijednost. No u kolonijalnim ratovima Legija je često prelazila granice uobičajenih ratnih pravila.
"Legija se nikada ne predaje", službeni je moto postrojbe pod kojim legionari, iako po nacionalnosti nisu Francuzi, služe u Legiji koja je od podcijenjene prerasla u najcjenjeniju postrojbu francuske vojske, odnosno jednu od najelitnijih svjetskih postrojbi takve namjene. Danas je Legija ustrojena u osam specijaliziranih pješačkih pukovnija i jednu polubrigadu te sudjeluje u svim specijalnim misijama francuske vojske i Mirovnih snaga UN-a. Brojni Hrvati istaknuli su se u redovima Legije, a u Domovinskom ratu, okupljeni u bojne Zrinski i Frankopan te druge postrojbe, mnogi od njih dali su velik obol obrani od velikosrpske agresije.
Veliko je pitanje,dali su dali vise Hrvati legionari,ili Francuzi........Mislim da je bilo puno vise Francuza na bojisnicama i niti jedan nije bio po HDZe zapovjadnistvima......Da je tako Vukovar nebi smio proci bez nasih legionara,no nijedan ne bijase u Vukovaru pa su uglavnom svi prezivjeli i stekli veluku popularnost samo zato sto su uz HDZe Tudjmanizam i sto su iz legije,a u ratnom putu mogu pisati nekakvo zapovijedanje kije nuje ni trbali prve godine rata nego su Hrvati koristili doktrinu "Mirka i Slavka" i oduprijeli se puno jacim Catnicima uz pomoc stranih dragovoljaca koji mnogi stradase iz Engkeske i Francuske......HDZe taktika i ratni put"bili na svim ratistima prosli sva bojista" a u Hrvatskoj jos nije dogovoreno kija su to bojista i ratista,pa tako moze i Karamrako i Kosorica i mnogi drugi postati ugled ni branitelj HDZea......Mnogi glasnovici i slicni visoku casnici nebi buli ni beanitelji da nisu zdusno bili uz HDZe raspodjelu povlastica i da su recimo bili u HOSu osjetili bi puno vise rata u nemilosr HDZea kao i nestali Francuz u Vukovaru.....Ovako im je HDZe dodvoravanje priznalo ratne puteve legije iz Francuske pa ih uzdiklo u HDZe visine.....Naravno i o ovom trebalo bi imati analizu ko kako gdje koliko,ali u velikim bi ovi navidi bili u pravu,cast onim koji nespafaju ili su st arnim zadlugama dogurali u HDZe stozere koji se nije proslavui nekom mudriscu u vladanje naprotiv mnogi stradase i bez ognjista ostase za HDZe pregovarackim stolom.....Statistika i cinjenice sve objasne ma koliko HDZe istalirao povjwsnicara pacija skola se nije makla dalje od pocetka