U Domovinskom ratu, uz dobro poznate zaraćene strane bile su uključene i mnoge druge manjine koje su svojim sudjelovanjem dale nemjerljiv doprinos u obrani Hrvatske. Jedna od tih manjina, o kojoj do sada nije napisano gotovo ništa te kojoj nije dodijeljeno odgovarajuće priznanje, hrvatski su Romi. Bez namjere da se na bilo koji način umanji važnost doprinosa bilo kojega drugog branitelja, važno je prisjetiti se da je medu njima sudjelovao veći broj Roma s različitih područja Republike Hrvatske.
U vojno-političkome smislu zanimIjivo je primijetiti povijesnu činjenicu da Romi, kako na globalnoj tako i na bilo kojoj lokalnoj razini, spadaju među najmiroljubivije narode. Romi nikada u povijesti nisu kolektivno vodili rat pod svojom zastavom te nikada nisu ratovali za vlastiti teritorij. No Romi su sudjelovali u ratovima na različitim stranama, ovisno o teritoriju i političkoj situaciji u kojoj bi se zatekli. U Domovinskome ratu, osim aktivnog sudjelovanja na bojištima, Romi su također pomagali u humanitarnom, logističkom i financijskom smislu.
Prije same pomisli na romske branitelje valja naglasiti da je gotovo nemoguće doći do stvarnog broja Roma u Hrvatskoj. U ratnoj 1991. godini popisano je 6695 Roma, ali je u tom razdoblju došlo do velike migracije Roma uzrokovane ratnim stanjem na području cijele bivše Jugoslavije. Iako službeni podatak iz 2001. godine govori o 9463 popisanih Roma, njihov stvaran broj znatno je veći. Prema podatcima Vijeća Europe, ali i informacijama dostupnim kod mnogobrojnih romskih udruga, broj Roma u Republici Hrvatskoj prelazi trideset tisuća. U širemu smislu, vođenje bilo kakve statistike koja se tiče Roma općenito je otežano zbog birokratskih i administrativnih prepreka: velik broj hrvatskih Roma nema riješen ni status državljanstva, mnogi se drugačije deklariraju, a mnogi bivaju izostavljeni iz bilo kakvih pa tako i braniteljskih evidencija. U razgovorima s istaknutim romskim braniteljima dolazimo do različitih brojki koje se kreću od 600 do 1500, dok Ivan Rumbak, autor knjige o Romima "Od legenda do povijesti, od priča do stvarnosti", iznosi podatak o 2176 Roma branitelja. Svi se slažu da medu spomenutim braniteljima ima poginulih, ali je do tog broja također teško doći. Prema riječima Nusreta Seferovića, predsjednika Udruge Roma branitelja iz Domovinskog rata, broj poginulih Roma iznosi izmedu 30 i 50.
U dijelovima Republike Hrvatske, naročito onim istočnima, prevladava mišljenje kako se velik broj Roma priklonio agresoru s kojim su mnogi dijelili jezične karakteristike, ali i pravoslavnu vjeru. Drugi su pak bili prisiljeni pristupiti ili na neki način pomoći JNA kako bi zaštitili sebe i svoje obiteIji. Takvih slučajeva najviše je bilo u Belome Manastiru, Iloku i Belišću. Bajro Bajrić, iz Udruge Romi za Rome, takve slučajeve smatra "velikom ljagom u povijesti romskog naroda na ovim prostorima." 1ako nevoljko pričaju o tom kontroverznom aspektu Domovinskoga rata, naglašavaju kako između Roma hrvatskih branitelja i drugih Roma koji su djelovali na suprotnoj strani ne postoji netrpeljivost. Važno je imati na umu i činjenicu da su romski branitelji, kao i svi njihovi sunarodnjaci, ponosni na svoje sudjelovanje u obrani Hrvatske.
Romski branitelji bili su uključeni u sve veće akcije, dok je najveći broj djelovao na područjima Sisačko-moslavačke, Ličko-senjske, Brodsko-posavske, Karlovačke, Osječko-baranjske županije te na području Zagreba i Zagrebačke županije. Također je zanimljiva činjenica da su Romi bili dijelom različitih struktura i postrojbi što je dodatni dokaz njihovog aktivnog sudjelovanja i rasprostranjenosti unutar hrvatskih vojnih redova.
"Romi nikada u povijesti nisu kolektivno vodili rat pod svojom zastavom"...ovo je nesto naj gluplje sto sam procitao u povijesti novinarstva. .... pa kako ce "kolektivno" pod svojom zastavom voditi rat kad nemaju I nikad nisu imali svoju drzavu, mogu jedino dizat revolucije u drzavama u kojima se nalaze