„Kvintilije Vare, vrati mi moje legije!“ vikao je, prema pisanju povjesničara Svetonija, car August hodajući po kući i udarajući glavom u zid potresen vijestima o porazu svojih legija u Teutoburškoj šumi 9. rujna 9. godine. U jednom od najvećih poraza u povijesti Rimskoga carstva savez germanskih plemena, predvođen Arminijem, uništio je XVII., XVIII. i XIX. legiju. Rimljani su prvi put susreli Cimbre i Teutonce, opasna germanska plemena u 2. st. pr. Kr. Cezar je zemlju koj u su naseljavali istočno od Rajne nazvao Germanija. Njegov nasljednik, car August želio je nestabilnu granicu na Rajni pomaknuti istočnije, na rijeku Elbu. Kada su Rimljani u zimu 5./6. godine planirali napad buknuo je Batonov ustanak u Panoniju. Vojskovođa Tiberije je hitno poslan da umiri Panoniju, a zapovjedništvo vojske u Germaniji preuzeo je Publije Kvintilije Var senator i osobni Augustov prijatelj.
Varov bliski suradnik bio je German Arminije koji je od mladosti odgojen i školovan kao talac u Rimu. Arminije je potajno stao na čelo saveza germanskih plemena te namamio Rimljane u zamku glasinama o pobuni Germana. Rimske legije našle su se, sjeverno od današnjeg Osnabricka, na teško prohodnom terenu koji nije odgovarao njihovom načinu borbe. Germani su iz zasjeda presijecali razvučene rimske kolone, a borba se vodila usred olujnog nevremena. Masakrirano je oko 20 tisuća rimskih vojnika, a zapovjednik Var je počinio samoubojstvo. XVII., XVIII. i XIX. rimska legija više nikada nisu obnovljene, a zbog poraza u Teutonburškoj šumi Germanija nikada nije uključena u Rimsko Carstvo.
Dan danas nije mi jasno koji je genijalac odlučio preimenovati starorimska imena u Hrvatska. Quintilius Varus je Kvintilije Var? Kad sam počeo čitati povijesnu literaturu na drugim jezicima trebalo mi je dok sam skužio. Claudius - Klaudije? Još malo papa počinjemo pisati Njujork i Bolonja i onda smo u banani do kraja.