Knjige

Blago Jadrana - ronilački vodič po olupinama Jadrana

Blago Jadrana - ronilački vodič po olupinama Jadrana
Vojna povijest
07.10.2012.
u 12:13

U knjizi "Blago Jadrana" obilje je ilustracija, karata te fotografija o potonulim jedrenjacima, brodovima i parobrodovima, torpiljarkama...

„Podmornica Molch bila je jedna iz niza od nekoliko tipova malih podmornica jednosjeda koje su Nijemci tijekom rata projektirali za borbu protiv površinskih plovila koristeći razne diverzantske taktike. Zbog svoje male brzine MOLCH nije mogao presretati brze ratne brodove na otvorenome moru te je stoga bio namijenjen za napad na sporije transportne i pomoćne ratne brodove. Mogao se privući ratnim bazama i iznenaditi ratne brodove u sporoj vožnji, na sidru ili na vezu, ako bi prethodno bio u stanju savladati prepreke kojima su takve baze uvijek bile opasane....“
Navedeni citat iz knjige „Blago Jadrana“ s podnaslovom „Ronilački vodič po olupinama hrvatskog Jadrana“ autora Danijela Frke i Jasena Mesića daje nam kratki tehničko – povijesni njemačke podmornice MOLCH potopljene u Jadranskom moru tijekom Drugog svjetskog rata. Pored ostalih povijesnih podataka i zanimljivosti vezanih za taj tip njemačkih podmornica kao i brojnih fotografija, u tekstu se otkriva sadašnje stanje podmornice kao i točna lokacija na kojoj podmornicu možemo naći i danas:
„Olupina se nalazi točno ispred plaže ispred lučice Sistiana, na samo 10 metara dubine. Vidljivost je u vrijeme našeg ronjenja bila neočekivano dobra (oko 15 metara), more kao ulje. Plivajući po površini, odmah smo pronašli olupinu. Zaronivši do dna moglo se ustanoviti da je podmornica cijela, izuzev poklopca na malom tornjiću i pleksiglas kupole na njoj. Leži blago nagnuta na lijevi bok i zapravo podsjeća na veliki torpedo. Trup je čitav, samo je lim na perajama na krmenom dijelu mjestimice propao. Na zadnjem dijelu trupa nalazi se mali tornjić u kojem je bilo mjesta za “pilota”, jedinog člana posade. Sada je unutrašnjost kabine puna mulja pa se ne može vidjeti je li unutra nešto ostalo od komandi za upravljanje podmornicom. Na tornjiću je nekada bio pričvršćen i fiksni periskop, no danas ga nema...“
Ovi kratki citati teško mogu dočarati svo obilje pisanih priloga i kvalitetnih ilustracija, karata te povijesnih i suvremenih fotografija o potonulim jedrenjacima, trgovačkim, ribarskim i bojnim brodovima i parobrodovima, torpiljarkama, minolovcima, podmornicama, desantnim čamcima, oklopnjačama i avionima, koji nam otkrivaju svjedoke minulih ratova koji su ostali skriveni u tišini jadranskog plavetnila. Ovaj „ronilački vodič“ koji bi se s punim pravom mogao nazvati i „mapom skrivenoga blaga hrvatskog turizma“ svjedoči zapravo o bogatoj povijesti ratovanja na području hrvatske obale i Jadranskom moru kao bojnom polju na kojem su živote položili brojni hrvatski ali i pomorci, piloti i vojnici drugih naroda.

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije