Nakon završetka Građanskog rata vojska SAD-a imala je šest redovitih konjičkih pukovnija, nedovoljno za zaštitu naseljenika i puteva na prostranstvima Srednjeg zapada i graničnog područja prema Kanadi i Meksiku. Kongres je 28. srpnja 1866. odobrio osnivanje još četiriju pukovnija, dvije bjelačke i dvije cmačke, zbog važeće rasne segregacije. U utvrdi Riley, Kansas, 21. rujna iste godine unovačena je 7. konjička. Moto „Sedme" je „Sedma prva!", a koračnica pukovnije je „Garryowen". Ova irska pjesma bila je rado pjevana na pijankama irskih pukovnija u doba Napoleonovih ratova. Priča kaže da je jedan konjanik „Sedme", porijeklom Irac, pripit zapjevao ovu poskočicu, kojom prilikom ga je čuo zapovjednik postrojbe, potpukovnik Custer i odmah ju je prihvatio kao koračnicu. Nije čudno budući da pjesma ide sjajno uz konje u kasu. „Garryowen" je postala najomiljenija koračnica vojske SAD-a, a pukovnija je po njoj dobila nadimak.
Kao jedna od posljednjih postrojbi, pukovnija je prolazila konjičku obuku sve do 1941. godine. Početkom 1943. postrojbi su oduzeti konji i počela je s pješačkom obukom, ali su zadržane konjičke oznake i ime pukovnije. „Sedma" je od 1917. u sastavu 15. konjičke divizije, koja se po ulasku SAD-a u Prvi svjetski rat trebala priključiti američkim postrojbama na europskoj bojišnici, što se nije dogodilo. U sastavu je 1. konjičke divizije od njezina osnivanja 1921. do 1957. kada načelnik stožera vojske SAD-a, general Maxwell Taylor, pripremajući se za nuklearni rat zamišlja divizije sastavljene od pet borbenih grupa, umjesto dotadašnjih dviju brigada s po dvije pukovnije. Gotovo sve pukovnije, pa tako i „Sedma", kao taktička formacija nestale su u vojsci SAD-a, a regimentalnu su tradiciju naslijedile niže taktičke formacije. Aktivni je sastav „Sedme" 29. lipnja 1957. raspoređen po drugim postrojbama. Dotadašnji eskadroni „Sedme" postali su samostalne postrojbe. Danas 1/7 (1. brigada, konjička divizija), 3/7 (2. brigada, pješačka divizija), 4/7 (1. brigada, pješačka divizija) i za vrijeme Vijetnamskog rata formirani 5/7 (1. brigada, 3. pješačka divizija) eskadron služe kao oklopne izvidačke postrojbe opremljene tenkovima, izviđačkim i borbenim helikopterima. Preostali 2/7 je kombinirana bojna 4. brigade u 1. konjičkoj diviziji.
„Sedma" je od osnivanja do početka 90-ih godina 19. stoljeća prateći karavane doseljenika prevalila gotovo 200.000 milja diljem Montane, Kansasa i Dakote i sudjelovala u pacificiranju domorodačkih naroda Sioux i Chayenne. Kada su završili Indijanski ratovi 1890., premještena je na meksičku granicu gdje služi do 1899. godine. Dio je ekspedicijslcih korpusa na Kubi 1899. - 1902. i u dva navrata na Filipinima (1904. - 1907 i 1911. - 1915.). Vraćena na meksičku granicu, „Sedma" 1915./1916. sudjeluje u kaznenoj ekspediciji generala Pershinga protiv snaga Pancha Ville, kojom je prilikom izvela posljednji pravi juriš konjice SAD-a u bitki kod Guerrera. Na bojišnice Drugoga svjetskog rata uključuje se 1943. na pacifičkom bojištu, prvo na Novoj Gvineji susjednom otočju, zatim na Filipinima. Bila je dio okupacijskih snaga SAD-a u Japanu nakon završetka rata. U Korejskom ratu (1950. - 1953.), još uvijek u sastavu 1. konjičke divizije, pukovnija sudjeluje u najkrvavijim bitkama. Tri bojne „Sedme" sudjeluju u Vijetnamskom ratu od uključivanja SAD-a u ratna zbivanja. Dijelovi „Sedme" sudjelovali su u operaciji „Pustinjska oluja" 1991., Iračkom ratu 2003. te kao dio mirovnih snaga u BiH 1999. godine. U prebogatome ratnom putu „Sedme" ističu se dvije bitke po kojima je pukovnija postala čuvena diljem svijeta. Little Big Horn, prva od tih bitaka, nije bila ni posebno velika ni odlučujuća za ishod rata, ali zahvaljujući posve neočekivanu ishodu i tisku snažno je odjeknula diljem SAD-a.
U proljeće 1876. vojska SAD-a poduzima akciju kojom se htjelo opkoliti odmetnute grupe Siouxa i Cheyenna pod Bikom Koji Sjedi i Crvenim Oblakom i prisiliti ih na život u predviđenim rezervatima. Tri vojne ekspedicije, generali Crook iz Wyominga, Gibbon iz Dakote i Terry iz Montane trebali su istodobno ući na indijanski teritorij i prisiliti poglavice na predaju. Koordinacija je bila gotovo nemoguća, Crook je zakasnio, a Gibbon i Terry uspostavili su kontakt, ali nisu uspjeli pronaći i opkoliti neprijatelja. Ne bi li onemogućio Indijancima uzmak iz okruženja, Terry je poslao svoju najjaču postrojbu, 7. konjičku da pronađe neprijatelja i potjera ga prema ostatku vojnih snaga. Pod zapovjedništvom potpukovnika Custera i 28 iskusnih časnika, redom veterana Građanskog rata, 747 konjanika u 12 satnija i 45 domorodačkih izvidača uspostavili su ujutro 25. lipnja, nakon tri dana marša, kontakt s Indijancima u dolini rijeke Little Big Horn. Custer nije znao gdje je točno indijanski logor, kao ni koliko ima neprijateljskih ratnika, a vremena za oklijevanje nije bilo, jer su Indijanci mogli otići ili organizirati se za borbu. Primijenio je svoju uobičajenu taktiku iz doba Građanskog rata i podijelio kolonu „Sedme" na tri borbene grupe. Sam je poveo pet satnija desnom obalom Little Big Horna, na lijevu je obalu poslao bojnika Renoa s tri satnije, a satnik Benteen je s tri satnije trebao izviđati dalje lijevo od marševskog pravca „Sedme" i otkriti ima li tamo neprijatelja.
Jedna satnija ostala je straga s pričuvnom municijom. Ušavši u dolinu Little Big Horna, prvi se s Indijancima sukobio Reno i bio je prisiljen povući se na povoljnu obrambenu liniju, gdje mu se uskoro priključio i Benteen. Tu su se branili sve do dolaska generala Terryja, ujutro 27. lipnja. Custer je nešto iza podneva, nekih pet kilometara dalje, ugledao dio indijanskog sela nalijevoj obali Little Big Horna i prešao u napad. Njegove su satnije po prelasku riječnog gaza došle pod ubitačnu vatru znatno brojnijeg neprijatelja (okupilo se više od 2 000 ratnika) i polovina njegovih konjanika ostala je bez konja.
Zapovjedio je povlačenje na desnu obalu i zauzimanje obrambene linije. Pod stalnom vatrom neprijatelja, slabo naoružanih uglavnom lukovima i strijelama, vojnici su sjahali i odolijevali nepunih sat vremena. Dodatni je problem bio što su Indijanci uspjeli rastjerati vojničke konje na kojima je u torbama bila municija. Na bojnom su polju pronađena 204 tijela, a šestoricu zarobljenih konjanika Indijanci su žive spalili u selu. Jedino živo biće bio je Comanche, konj satnika Keogha. Iako gadno izranjavan mecima i strijelama, uspjeli su ga izliječiti i postao je živi simbol borbenog duha „Sedme". Reno i Benteen imali su još 40 poginulih i 51 ranjenog. Gubici Indijanaca su nepoznati.
Druga se bitka odigrala u dolini Ia Drang, nedaleko granice Laosa i Južnog Vijetnama, od 14. do 18. studenoga 1965., i bio je to prvi sukob snaga SAD-a i regularnih postrojbi Sjevernog Vijetnama u Vijetnamskom ratu. Kao zračno-desantno pješaštvo, 1. i 2. bojna „Sedme", pod zapovjedništvom potpukovnika H. G. Moora, zahvaljujući vatrenoj premoći (pomoć topništva, borbenih helikoptera i zrakoplovstva) potpuno su uništile 66. pukovniju i nanijele teške gubitke 33. i 320. pukovniji sjevernovijetnamske vojske.
Moor je izgubio 79, a oko 400 ihje ranjeno.
Ova "junačka" djela te "sedme" sramota su za čovječanstvo!!!! Trebalo bi im suditi za genocid, a ne ih hvaliti!! Užas, sramota, gadi mi se ovakav pristup "junačkim djelima" običnih ubojica i pljačkaša!!