General njemačkog Wehrmachta Heinz Guderian bio je izdanak prave pruske vojničke obitelji koja je Kraljevini Pruskoj dala tri generala te jednog general-feldmaršala – Hansa von Lehwaldta. Riječ je o jednom od najpoznatijih njemačkih vojskovođa Drugoga svjetskog rata koji je prošao sva glavna ratišta u ratu, od aneksije Austrije, Sudeta, Češke, pa pohode na Zapad i na SSSR, a poslije je bio i glavni njemački zapovjednik za oklopne postrojbe u cijelome Wehrmachtu, kao i u vrhu stožera njemačke vojske na samom kraju rata. Američki general George Patton bio je jedan od najosebujnijih aktera Drugoga svjetskoga rata, čovjek o kojem je napisano mnogo toga dobrog, ali i podosta loših stvari. Pa gdje je onda istina, razumno se zapitati. Patton je bio najteži i najstrašniji protivnik koji je sa svojih nekoliko divizija (u prvome naletu samo njih tri!) razbio obruč oko Bastognea kao ključnoga središta taktičkih pravaca. Feldmaršal Bernard Montgomery bez sumnje je najpoznatiji, ali i najkontroverzniji britanski general koji nije doživio niti jedan veći poraz svih godina rata iako je ratovao protiv elitnih njemačkih pješačkih i oklopnih divizija.
Ovo djelo nema namjeru donositi nikakve konačne sudove, nego samo ponuditi gole činjenice i citirati svjedočanstva sudionika istih bitaka kroz koje je i sam prolazio. O Montgomeryjevoj ulozi u ratu ostala su do danas oštro podijeljena mišljenja: i zaista, tijekom posljednje četiri godine rata izmjenjivale su se u njegovoj karijeri, kao na traci, svijetle i mračne epizode. Erwin Rommel bio je premlad za čin feldmaršala Wehrmachta koji je dostigao. Međutim, bio je rođeni vođa, njegovi su ga vojnici obožavali, za njega se govorilo da je “obnovio” davno zaboravljeni viteški način borbe.
U ratu kojemu su brutalnost odredile nacističke ubilačke “Einsatzgruppe” i savezničko strateško bombardiranje Njemačke, od vojnika pod Rommelovim zapovjedništvom očekivala se “čista” borba. Svim svojim zapovijedima uvijek je isticao da se prema zarobljenim protivnicima mora dobro postupati, a ranjenim protivnicima treba osigurati istu skrb kao i svojim vojnicima. Potaknut će vas na razmišljanje kome se on to suprotstavljao i nije prihvaćao njegove ideje.
Rommel je svakako bio general koji se najbolje osjećao na bojišnici, u samom vrtlogu bitke, te se često osobno izlagao pogibelji. Kako je vrijeme prolazilo, Rommela je sve više prožimao osjećaj da nema toga protivnika koji će ga ubiti, iako su vojnici s njegove desne ili lijeve strane bivali pogođeni, da nijedna granata neće uništiti njegovo tijelo...
Ovu jedinstvenu kolekciju posebnih izdanja Vojne povijesti pronađite na svim kioscima za samo 69,90 kuna!
Nema tu ničega bolesnoga. Časopis "Vojna povijest" piše o takvoj tematici, te se radi o vrhunskom, profesionalnom štivu. Nema implicitnih slika nacionalsocijalista, nego se ovdje radi o njemačkoj vojsci. Werhmacht nisu nacionalsocijalisti.