TAJNE OPERACIJE

Pogledajte dvanaest najstrože čuvanih vojnih tajnih operacija u povijesti!

Sovjetska podmornica
Foto: Wikimedia
1/11
05.03.2016.
u 15:39

Svaki rat, svaki sukob, svaki pad vlade, rezultat je, između ostaloga i rada tajnih službi

Mnogo je različitih događaja završilo na drugačiji način zbog strogo čuvanih tajnih operacija koje su često vodile tajne organizacije različitih vlada. Kao rezultat djelovanja takvih tajnih operacija, dogodilo se jako puno nepravdi, ubojstava te promjena državnih vlada, a sve se strogo tajilo od oka šire javnosti.

Pogledajte neke od najstrože "čuvanih tajni" u povijesti ratovanja i tajnih operacija, piše WHO.

Podzemni zaleđeni nuklearni grad

Nekad je povijest malo čudnija od znanstvene fantastike.

Nakon vojnog zauzeća, "Camp Century" pretvoren je u jedan veliki zaleđeni nuklearni silos. U njemu se trebalo pohraniti 600 nuklearnih raketa. Tajni projekt SAD-a koji se vodio tijekom Hladnog rata zvao se Project Iceworm (Projekt Ledeni Crv). Za vrijeme projekta trebala se izgraditi mreža mobilnih nuklearnih lansirnih rampi ispod leda Grenlanda. Glavni zadatak bio je postavljanje raketa srednjeg dometa ispod leda, dovoljno blizu da mogu pogoditi ciljeve u Sovjetskom Savezu. Taj se dio projekta čuvao od očiju danske vlade. Kako bi se proučila mogućnost postavljanja takvih raketa ispod leda, provelo se istraživanje. Otkriveno je da su uvjeti jako nestabilni te je projekt zaustavljen 1966. Detalji ovog tajnog zadatka čuvani su od očiju javnosti desetljećima, a u javnost je izašao prvi podatak 1995. te izazvao politički skandal kada je danska vlada zatražila Danski institut za vanjske poslove (DUPI) da istraži povijest nuklearnog naoružanja na Grenlandu tijekom Hladnog rata.

Operacija Paperclip (Spajalica)

Nakon završetka Drugog svjetskog rata, američke su obavještajne službe pokrenule operaciju Paperclip. Tijekom operacije trebali su se "regrutirati" najbolji nacistički znanstvenici kako bi nastavili svoj posao u SAD-u. Operacija je itekako dobro prošla.

Operacija Anthropoid

Operacija "Anthropoid" bila je kodno ime za atentat na nacističkog časnika Reinharda Heydricha (Praškog Mesara). Operacija je izvršena u Pragu dana 27. svibnja 1942. Tajnu je operaciju pripremio SOE (British Special Operations Executive), s odobrenjem Čehoslovačke vlade u izbjeglištvu. Iako je bio samo ranjen nakon atentata, Heydrich je preminuo od zadobivenih rana 4. lipnja 1942. godine. Njegova je smrt donijela velike odmazde njemačkih vojnika koji su uništavali sela i ubijali civile.

Foto: Wikimedia

Operacija Valkyrie (Operacija Valkira)

Operacijom Valkyrie njemačka je vojska u Drugome svjetskom ratu trebala dati sva potrebna dopuštenja vojnoj pričuvi da bude šef države u vremenima velikih socijalnih nemira. Njemački časnici, general Friedrich Olbrich, general-bojnik Henning Von Tresckow te pukovnik Claus Von Stauffenberg malo su promijenili plan kako bi zauzeli njemačke gradove, razoružali SS te uhitili nacističko vodstvo nakon atentata na Hitlera 20. srpnja. Hitlerova je smrt bila jedini način da vojnici počnu ignorirati svoju prisegu. Nakon duge i teške pripreme, atentat je izvršen 1944. godine, ali je propao.

Foto: Wikimedia

Projekt 404

Projekt 404 bio je kodno ime za tajne letove američkog ratnog zrakoplovstva prema gradu Laosu pri kraju Vijetnamskog rata. Cilj ove tajne operacije bio je transport zrakoplovnih tehničara koji bi obučavali pripadnike Kraljevskog ratnog zrakoplovstva Laosa.

Foto: Wikimedia

Projekt Azorian

Američka je vlada potrošila preko 800 milijuna dolara kako bi završila Projekt Azorian u kojem se trebalo izvući iz mora sovjetsku podmornicu K-129. Zadatak je izvršen 1974. godine kako bi se prikupio sav materijal s podmornice koji je uključivao nuklearne rakete, dokumente te tajnu opremu. Izgrađen je specifičan brod za ovaj zadatak - Hugh Glomar.

Foto: Wikimedia

Akustična Maca (Acoustic Kitten)

Projekt "Akustična Maca" pokrenula je CIA na prijedlog DST-a (Directorate of Science & Technology) 1960. godine kada su htjeli koristiti mačke u tajnim zadacima prisluškivanja Kremlja i sovjetskih veleposlanstava. Baterije i mikrofoni ugrađeni su u mačke, a rep je služio kao antena. Tako bi mačka tajno snimala te prenosila zvuk iz svog okruženja. Mačka naravno nikada nije uspješno prisluškivala jer joj je mnoštvo različitih događaja odvraćalo pažnju. Najčešće je to bila glad, koju se također pokušalo riješiti u drugoj operaciji.

Foto: Wikimedia

Operacija Zlato (Operation Gold)

Još davne 1950. godine, američka CIA i britanska tajna služba združenim su snagama pokušali probiti sovjetske obrambene linije prisluškivajući razgovore. Ovom su operacijom zapadni saveznici stvorili tajni tunel ispod sovjetskog zapovjedništva u Berlinu te su tako trebali presretati pozive. Međutim, prije nego što je zadatak počeo, sovjetska krtica George Blake otkrio je tunel Sovjetima te upropastio zadatak.

Foto: Wikimedia

Operacija MIAS

CIA je pokrenula operaciju MIAS (Missing in Action Stingers) kako bi ponovno kupila ručne bacače raketa Stinger koje su netom prije poslali mudžahedinima kako bi Afganistan lakše vodio rat protiv Sovjeta. Tako je operacija MIAS trebala "srediti nered" koja je prouzročila operacija Cyclone u kojoj se financirao afganistansko-sovjetski rat. Nakon početka operacije, američka je vlada potrošila 65 milijuna dolara kako bi vratila sve rakete, ali je ipak bila neuspješna.

Foto: Wikimedia

Operacija Washtub

CIA je organizirala operaciju Washtub kako bi označila Gvatemalu kao veliku saveznicu Moskve. Pritom je SAD postavio lažno sovjetsko skladište streljiva u Nikaragvi, koje bi, usred otkrića, "srušilo" gvatemalskog predsjednika Jacoboa Arbenza Guzmana. Tajni je zadatak bio itekako uspješan iako nije ispunio sve svoje ciljeve. Umjesto toga, CIA-ini operativci postavili su lažnu sovjetsku podmornicu.

Foto: Wikimedia

Program Phoenix

CIA, američki specijalci, australska vojska te sigurnosne snage Vijetnama zajedno su pokrenuli Program Phoenix. Cilj programa bio je neutralizacija postrojbi Viet Conga. Ali umjesto na uništavanje vojske, program se na kraju fokusirao na otmice civila te "izvlačenje" informacija. Većina civila koja je bila osumnjičena za suradnju s Viet Congom, oteta je, mučena te ubijena.

Operacija Ivy Bells

Podmornica Regulus te USS Halibut proveli su operaciju Ivy Bells.

Oko 120 metara od Ohotskog mora, duboko u sovjetskim vodama, ronioci su uspjeli ostati živi zbog velikih cijevi koje su pumpale toplu vodu u njihova odijela. Kako bi okrenuli ravnotežu Hladnog rata u korist Amerikanaca, ronioci su tražili tajni kabel promjera 12 cm koji je bio glavna komunikacijska veza između sovjetskih vojnih baza. Satnik James Bradley bio je siguran da će pronaći kabel u velikim oceanskim dubinama. Bradley je još u djetinjstvu vidio takve kablove u rijeci Mississippi, pa je mislio da će i Sovjeti koristiti slične kablove. Bradleyeva teorija pokazala se točnom kada je Halibut pronašla nekoliko takvih znakova u sjevernom dijelu Ohotskog mora.

Foto: thebreathersite.nl

Ronioci su pronašli kabel te su postavili uređaj za prisluškivanje dužine 6 metara; spojili su ga na kabel bez ikakvog oštećenja. Ako bi Sovjeti podigli kabel za popravak, uređaj bi samo otpao. Svakog su mjeseca mornarički ronioci prikupljali snimke.

Nakon povratka u SAD, agenti NSA su shvatili da su Sovjeti uvjereni u sigurnost svojih komunikacijskih linija te je velik dio informacija došao u njihove ruke. Amerikanci su nastavili voditi operacije do 1981. godine kada su jedan dan sateliti otkrili veliki broj sovjetskih bojnih brodova, te brod koji je vukao podvodni kabel.

Poslana je podmornica USS Parche da vrati kapsulu za prisluškivanje. Međutim, prošlo je bez uspjeha. Podmornica se vratila u SAD. Amerikanci su otkriveni. Nakon višemjesečnog istraživanja, kontraobavještajna služba SAD-a otkrila je zaposlenika NSA-e, Roberta Peltona. On je izdao operaciju Ivy Bells Sovjetima. Prodao je tajnu Sovjetima za 35 000 dolara. Tako je završilo desetljeće špijunaže. Pelton je kasnije osuđen na doživotni zatvor. Originalan uređaj za prisluškivanje otkriven je od strane Sovjeta te je danas izložbeni primjerak u muzeju KGB-a u Moskvi.

Izvori: 1 , 2 , 3

Komentara 30

DU
Deleted user
18:11 05.03.2016.

Operacija Paperclip nije bila samo "regrutiranje znanstvenika" vec su tu saveznici poslije rata Nijemackoj *ukrali* preko 20 tisuca patenata i industrijskih processa koji bi danas bili vrijedni desetine, ako ne i stotine milijardi Eura. Dosta licemjerno za zemlje (UK i narocito Amerika) koje danas imaju pravu opsesiju zastite patenata i autorskih prava (cak i onih glupavih Holywoodskih filmova i "muzike" Lady Gage i raznih rappera).

IV
ivanjoksimovic
19:59 05.03.2016.

Interesantno kako je velika vecina ovih britanskih i americkih tajnih akcija otkrivena i propala, dok na listi nema sovjetskih tajnih operacija buduci da su ostale tajnima - to im je svrha.

Avatar think pink
think pink
20:20 05.03.2016.

"Otkriveno je da su uvjeti jako nestabilni" - hahahaha - uvjeti su nestabilni??? nivo pučke škole - niži razredi

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije