POČETAK JEDNOG RAZDOBLJA

Porinut prvi nosač zrakoplova

Rat
Wikimedia CC
04.04.2017.
u 12:14

Američka je ratna mornarica dobila svoj prvi nosač zrakoplova nazvan „Langley“

Ubrzo nakon pojave zrakoplova počeli su i pokušaji da se oni na ratnim brodovima upotrijebe kao borbeno sredstvo. Prva uspješna polijetanja s velikih ratnih brodova izvedena su već 1910., a Prvi je svjetski rat samo ubrzao razradu te ideje. Prvi napad zrakoplova s brodske platforme dogodio se 19. srpnja 1918. kada je sedam zrakoplova s britanskoga improviziranog nosača „Furius“ poletjelo u napad na zračnu luku Tondern.

Rezultati iznenadnog zračnog napada bili su mnogo veći nego što je itko mogao  zamisliti. Uništena su dva njemačka cepelina i hangari, a aerodrom u Tondernu izgubio je značenje operativne zračne baze. Ipak, uskoro su se polijetanja i slijetanja na improvizirane drvene platforme pokazala nepraktična pa se počelo razmišljati o gradnji posebne vrste broda koji bi imao prostranu poletno-sletnu palubu bez nadgrađa. Britanci su nakon rata prvi prepravili nekoliko ratnih brodova u nosače, a ubrzo nakon toga i američka je ratna mornarica 20. ožujka 1922. dobila svoj prvi nosač zrakoplova nazvan  „Langley“.

Taj nekadašnji teretni brod dobio je neprekinutu palubu, a nosio je 34 zrakoplova i tako postao prvi pravi nosač na svijetu. Uskoro su sve velike mornarice svijeta počele graditi nosače zrakoplova. Čak je i Njemačka pripremala dva, koji nikada nisu bila dovršeni. Ipak, najdalje je u razvoju i doktrini uporabe nosača zrakoplova otišao Japan. Napad na Pearl Harbor 1941. pokazao je svu opravdanost tih nastojanja. Tijekom Drugoga svjetskog nosači zrakoplova u potpunosti su promijenili pomorsko ratovanje i  od bojnih brodova preuzeli vodeće mjesto u ratnim mornaricama.

Bitke na moru više se nisu odvijale brodskim topovima, nego zrakoplovima s nosača na velikim udaljenostima i bez vizualnog kontakta. Razvoj nosača zrakoplova nakon rata i dalje se nastavio, a nuklearni pogon i sve bolji zrakoplovi omogućili su mu gotovo neograničeno djelovanje. Danas su nosači zrakoplova i dalje glavni oslonac američke ratne mornarice i projekcija moći na svim morima svijeta, koju slijede i ostale pomorske sile.

Komentara 2

NE
Nepokolebljiv
04:29 07.04.2017.

Zelio bih napomenuti da je napad ne Pearl Harbour zapravo samo veca kopija ideje kojom su Britanci vrlo uspjesno napali Talijansku pomorsku bazi Taranto. Japanci su kroz svoje saveznike Nijence iTalijane proucili napad na Taranto i slijedece godine to znanje primjenili u napadu na Hawaima.

Avatar nemam-pojm@
nemam-pojm@
16:24 04.04.2017.

Nadopuna; u početku su veće plovne jedinke imale na palubi hidroavion za izviđanje. Piloti hidroaviona su znali ručno bacati mine na cilj ....

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije