U noći 17. siječnja 1991. u 2 sata i 38 minuta po lokalnom vremenu napadom američkih helikoptera tipa »Apache« počela je najveća zračna operacija nakon Drugog svjetskog rata. Tijekom nekoliko sljedećih tjedana nastavljeno je kontinuirano intenzivno zračno bombardiranje iračkih položaja u Kuvajtu i Iraku, nazvano Operacija »Pustinjska oluja«. Američki i saveznički zrakoplovi polijetali su iz vojnih baza u Saudijskoj Arabiji i Turskoj te nosača zrakoplova stacioniranih u Perzijskom zaljevu, dok su pak teški bombarderi dolijetali iz baza u Europi i Indijskog oceana. Uz zrakoplove u napadu korištene su i rakete lansirane s ratnih brodova i podmornica. U prvom valu napada onesposobljena je iračka protuzračna obrana i zrakoplovne snage, a zatim su napadi preneseni u pozadinu. Uništavani su irački zapovjedni i komunikacijski centri, vladine zgrade, tvornice oružja, rafinerije, mostovi i putovi. Zračni napadi kompjuterski vođenim raketama i nevidljivim zrakoplovima vrlo su brzo uništili iračke vojne centre, a nakon mjesec dana, sredinom veljače, počeli su napadi na iračke položaje u Kuvajtu i južnom Iraku.
Bombama su uništavane iračke kopnene snage, oklopne postrojbe i bunkeri. Saveznici su izveli preko 100 000 letova u kojima su izbacili 88 500 tona bombi, pri čemu su izgubili 75 zrakoplova. Od toga samo njih 44 oborila je iračka protuzračna obrana, dok su ostali izgubljeni uslijed tehničkih kvarova i pustinjskih oluja. Zračna operacija »Pustinjska oluja« nastavljena je i kada su pod vodstvom Sjedinjenih Američkih Država savezničke snage počele masovni kopneni napad na iračke snage u Kuvajtu, Operaciju »Pustinjska sablja«. Kopnena operacija trajala je samo tri dana. Odlučnim manevrom i brzim prodorom savezničke su snage oslobodile Kuvajt i duboko ušle u Irak, te uništile već uzdrmanu iračku vojnu silu, nekada četvrtu u svijetu. Na strogo cenzuriranim televizijskim izvještajima ova »high-tech«-operacija djelovala je poput bezazlene videoigre. No iza te virtualne skrivala se brutalna stvarnost.
Nekoliko stotina tisuća mrtvih, ranjenih, osakaćenih, kontaminiranih bojnim otrovima, uključujući tu i sasvim konkretne interese velikih sila: zaštita najvećih rezervi nafte kako ne bi postale oružje u rukama jednog neuračunljiva diktatora.
Grupa zapadnih diktatora svrgnula je jednog istočnog diktatora pri čemu su testirana vojna sredstva za uspostavu kaosa na bliskom istoku.