Najnapredniji proturaketni obrambeni sustav današnjice može presresti te unišititi nadolazeće rakete sa stopostotnom sigurnošću. Ekipa iz Business Insidera provela je dan s vojnicima koji upravljaju sustavom.
Upoznajte THAAD
THAAD (Terminal High Altitude Area Defense) jedinstveni je proturaketni obrambeni sustav današnjice s neusporedivom preciznošću; može neutralizirati prijetnje diljem svijeta sa svojom mobilnošću i vatrenom moći.
– To je tehnički najnapredniji proturaketni obrambeni sustav na svijetu – izjavio je pukovnik američke vojske Alan Wiernicki, zapovjednik 11. protuzračne topničke brigade, za Business Insider. – Potražnja za sustavom THAAD vrlo je velika jer su zapovjednici i saveznici SAD-a itekako svjesni te činjenice – dodao je.
Sjevernokorejski vođa Kim Jong Un u srijedu je izjavio da je njegova zemlja proizvela "minijaturne" nuklearne bojeve glave koje se mogu postaviti na balističke projektile dugog dometa. Ovo je zadnja "režimska" vijest nakon što je Sjeverna Koreja prošlog mjeseca lansirala rakete dugog dometa, a u siječnju je navodno testirala vodikovu bombu.
Počeli su pregovori da se Južna Koreja naoruža sustavima THAAD nakon što je južnokorejski predsjednik Park Geun-Hye posjetio Bijelu kuću u listopadu 2015. godine. Međutim, još nije potvrđena dostava raketnog sustava Južnoj Koreji.
– Usred sve složenijih izazova globalne sigurnosti, vojni zapovjednici zahtijevaju sve više vojnih resursa – izjavio je satnik američke vojske Gus Cunningham za Business Insider.
Ako se THAAD raketni sustav postavi u Južnu Koreju, zbog svoje bi lokacije mogao neutralizirati sve nadolazeće rakete iz Sjeverne Koreje, kao što je vidljivo na slici HF-a (Heritage Foundation).
U međuvremenu se i Kina oglasila oko potencijalnog postavljanja THAAD sustava u Južnoj Koreji. Kineski veleposlanik Qiu Gouhong upozorio je da bi postavljanje američkog THAAD proturaketnog sustava u Južnoj Koreji jako i nepopravljivo naštetilo odnosima između zemalja, prenosi Chosunilbo.
– Postavljanje sustava THAAD uništilo bi stratešku ravnotežu u regiji te pokrenulo "začarani krug" hladnoratovskih sukoba i utrke u naoružanju. Takav bi razvoj događaja jako podigao napetosti – dodao je Qiu.
Prilikom svog posjeta Pekingu, američki tajnik John Kerry objasnio je da SAD "sigurno ne traži priliku za postavljanje sustava THAAD", donosi CNN. – THAAD je isključivo obrambeno oružje. Ono može "samo" uništiti balističku raketu, ako je naravno presretne, i zato postoji kako bi se zaštitio i obranio SAD – dodao je Kerry.
– Ako bi moglo doći do denuklearizacije, tada neće biti potrebno postavljati THAAD sustave – dodao je.
Kako uopće obrambeni proturaketni sustav THAAD radi?
Danas postoji pet različitih THAAD raketnih bitnica u vojnoj bazi Fort Bliss u Teksasu te svakom upravlja oko stotinu vojnika. Jedna od tih raketnih bitnica postavljena je na otoku Guamu u travnju 2013. godine kako bi neutralizirala sjevernokorejske provokacije te zaštitila pacifičku regiju.
THAAD ne koristi bojevu glavu, već raketa za presretanje koristi isključivo kinetičku energiju kako bi uništila nadolazeće balističke prijetnje unutar ili izvan atmosfere. Svaki lanser sadrži do osam raketa te odjednom može pogoditi nekoliko meta. Lanser je samo jedan dio proturaketnog obrambenog sustava. Niže na slici možete vidjeti ostale komponente sustava koje su potrebne za presretanje i uništavanje raketa.
Prva linija obrane THAAD proturaketnog sustava je radar. – Imamo jedan od najjačih radara na svijetu – izjavio je američki satnik Kyle Terza, zapovjednik raketne bitnice THAAD, za Business Insider. Raytheonov radar AN/TPY-2 koristi se za otkrivanje, praćenje te identifikaciju balističkih raketa u njihovu letu. Mobilni je radar veličine prosječnog autobusa te je toliko snažan da može skenirati područje nekoliko država (ovisno o veličini).
Kada je prijetnja identificirana, nastupa THAAD-ova komponenta TFCC (Fire Control and Communications). Ako postoji odluka za presretanjem rakete, lanser ispaljuje raketu koja velikom brzinom leti prema svojoj meti.
Do kraja 2016. godine, Američka agencija za proturaketnu obranu (MDA) objavila je da će isporučiti 48 proturaketnih obrambenih sustava THAAD američkoj vojsci; broj bi se tako povećao na 155. Prema agenciji, postoji oko 6300 balističkih raketa izvan kontrole SAD-a, NATO-a, Rusije i Kine. Dok su različiti američki saveznici i partneri diljem svijeta zainteresirani za kupovinu sustava, Ujedinjeni Arapski Emirati jedini su strani kupac nakon potpisivanja ugovora s Ministarstvom obrane u vrijednosti od 3,4 milijarde dolara.
>>SAD aktivirao peti raketni sustav THAAD
ajmo rusoljubitelji, vicite sada kako je ruska tehnologija najbolje, kao i ekonomija naravno :D