3. TRAVNJA 1992.

Umro general Ivan Rukavina 1992. godine

Wikimedia CC
04.05.2017.
u 09:49

S najdužim radnim stažem provedenim u činu generala JNA

U Zagrebu je 3. travnja 1992. preminuo jedan od najistaknutijih hrvatskih generala Ivan Rukavina. Rukavina je rođen 1912. u Otočcu, uspješno je polazio studij medicine u Zagrebu, a od 1935. postaje aktivan član Komunističke partije zbog čega je zatvaran i progonjen. Rukavina se istaknuo u Španjolskome građanskom ratu u kojem je zapovijedao bojnom „Đuro Đaković“
zbog čega je unaprijeđen u čin kapetana republikanske armije. Nakon proglašenja NDH djeluje u Vojnom komitetu Centralnog komiteta KP Hrvatske te je štoviše imenovan za zapovjednika Glavnoga štaba Hrvatske. Tijekom 1943. postaje zapovjednik 4. hrvatskoga U Zagrebu je 3. travnja 1992. preminuo jedan od najistaknutijih hrvatskih generala Ivan Rukavina. Rukavina je
rođen 1912. u Otočcu, uspješno je polazio studij medicine u Zagrebu, a od 1935. postaje aktivan član Komunističke partije zbog
čega je zatvaran i progonjen. Rukavina se istaknuo u Španjolskome građanskom ratu u kojem je zapovijedao bojnom „Đuro Đaković“ zbog čega je unaprijeđen u čin kapetana republikanske armije.


Nakon proglašenja NDH djeluje u Vojnom komitetu Centralnog komiteta KP Hrvatske te je štoviše imenovan za zapovjednika Glavnoga štaba Hrvatske. Tijekom 1943. postaje zapovjednik 4. hrvatskoga obrane, kojom su jačane obrambene funkcije republika. Na taj način zamjerio se predstavnicima tvrde vojne linije, a nakon pružanja podrške Hrvatskom proljeću, postupno je minoriziran njegov utjecaj u vojnom vrhu. Umirovljen u srpnju 1977., Rukavina postaje general JNA s najdužim radnim stažem provedenim u činu generala, koji je trajao više od 34 godine. Iako zbog dobi nije sudjelovao u organiziranju obrane od velikosrpske agresije, Rukavina je dao veliki obol političkoj pluralizaciji Domovine jer je jedan od osnivača Hrvatske narodne stranke. Zanimljivo, Ivan Rukavina pripadao je trnovačkoj grani obitelji Rukavina.


Od tog izvorno bunjevačkog plemena poteklo je mnogo glasovitih ličkih feldmaršala, maršala, generala i časnika koji su proslavili Vojnu krajinu, što je jedinstven slučaj u hrvatskoj vojnoj povijesti.

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije