IZ NOVOG BROJA

Proboj Središnjih sila kod Gorlica

Foto: Wikimedia Commons
Proboj Središnjih sila kod Gorlica
14.03.2018.
u 14:04
Početkom svibnja 1915. godine započela je velebna operacija pod zapovjedništvom njemačkog generala von Mackenzena, zapovjednika njemačke 11. armije – proboj kod sela Gorlica u južnoj Poljskoj.
Pogledaj originalni članak

Uz sve logističke i operativne poteškoće početkom svibnja 1915. započela je velebna operacija pod zapovjedništvom njemačkog generala von Mackenzena, zapovjednika njemačke 11. armije – proboj kod sela Gorlica u južnoj Poljskoj – u kojoj su Središnje sile pod vodstvom Nijemaca pokrenule goleme napadne operacije i uspjele odbaciti Ruse duboko na istok.

Velika ratna drama počela se odvijati u rano jutro 2. svibnja. Njemačka 11. i desno krilo k.u.k. 4. armije nakon teških borbi uspijevaju do 5. svibnja izbiti na rijeku Wisloka. U toj fazi napada uključuje se i Borojevićeva 3. armija u čijem su sastavu i dijelovi 96. karlovačke pješačke pukovnije.

Nakon uspješnog proboja Mackenzenovih i Borojevićevih snaga te austrougarske 4. armije na glavnom pravcu napada pokreću se dotada statične snage na Karpatima u čijem je sastavu većina hrvatskih snaga u sastavu grupacija Szurmay i Pflanzer-Baltin. U početku borbi u zoni odgovornosti armijske grupe Pflanzer-Baltin djeluje Grupa (njem. Gruppe) Ljubičić koja tijekom 2. svibnja kod sela Osmalode vodi napadne borbe i uspijeva osvojiti vrlo važne uzvisine kod Schlisa koje su plaćene teškim gubicima.

Gdje su se nalazile ostale hrvatske pukovnije? Sedamdesetdeveta pješačka pukovnija iz Otočca je u sastavu 7. pješačke divizije/Grupe Szurmay/njemačke Južne armije, a karlovačka 96. pješačka pukovnija s trima bojnama je u sastavu austrougarske 3. armije generala Borojevića na Karpatima. Najprije su pridodane dvije bojne 96. pješačke pukovnije iz 17. PD-a u sastav 1. konjaničke, a kasnije su vraćene u matičnu 17. pješačku diviziju/VII. korpusa. U korpusu Czibulka/AGr Pflanzer Baltin (kasnije 7. armija) su 16. bjelovarska, 53. zagrebačka i 78. osječka pješačka pukovnija i cjelovito hrvatsko Domobranstvo iz 42. Domobranske pješačke divizije. Karlovačka IV. bojna 96. pješačke pukovnije bila je u sastavu brigade brigadira (Oberst) Franza Kuhna/Grupe Ljubičić. Zagrebačka 31. lovačka bojna (Feldjägerbataillon 31. – skraćeno: FJB31) je u sastavu 4. armije kojom je zapovijedao nadvojvoda Josip Ferdinand, odnosno u Grupi podmaršala Stöger-Steinera koja je kasnije prerasla u Kombiniranu pješačku diviziju. 

Foto: Wikimedia Commons

Fotografija: Pukovnik Eduard Hospodarž, zapovjednik zagrebačkih "lovaca"

Cijeli tekst pročitajte u novom broju VP-a koji je u prodaji od 5. ožujka 2018.


 

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.