Otkrića: BOMBE

Ručnu bombu izumili su Kinezi

Grenadiers
Foto: Wikimedia
1/4
15.09.2015.
u 11:01

Radilo se, naravno, o improvi­ziranom bacaču ručnih granata nastalom u alatnici tvornice Bo­rovo, a kao ubojiti projektil ko­rištena je ručna bomba, izum kojeg su deset stoljeća ranije izu­mili Kinezi, i jednako kao vuko­varski heroji vjerojatno izazvali strah i paniku medu neprijatelj­skim vojnicima.

Iznenadenje medu četnici­ma i vojnicima JNA na polo­žajima oko opkoljenog Vu­kovara sigurno je bilo velikokad su na njih s 300 metara uda­ljenih hrvatskih obrambenih po­ložaja počele padati bombe. Tu ne bi bilo ništa čudno da se nije radilo o ručnim bombama, ispa­ljenim iz izuma hrabrih vukovar­skih branitelja tzv. "pijanog usta­še" kojeg su srpski agresori tako nazvali misleći da hrvatski bra­nitelji pod utjecajem droge i al­kohola ručnu bombu bacaju 300 metara daleko.

Radilo se, naravno, o improvi­ziranom bacaču ručnih granata nastalom u alatnici tvornice Bo­rovo, a kao ubojiti projektil ko­rištena je ručna bomba, izum kojeg su deset stoljeća ranije izu­mili Kinezi, i jednako kao vuko­varski heroji vjerojatno izazvali strah i paniku medu neprijatelj­skim vojnicima.

Ručnim bombama smatra se svaka granata koja se može baci­ti rukom, a općenito ih možemo podijeliti u dvije glavne kategori­je - eksplozivne ručne granate te kemijske i plinske ručne granate. Eksplozivne su one koje se naj­češće koriste u borbama i dizaj­nirane su da eksplodiraju nakon udara u rnetu ili s vremenskim odmakom nakon vađenja osigu­rača i aktiviranja upaljača, dok se plinske i kemijske ručne bombe koriste u svrhu kamuflaže, spa­ljivanja određenih ciljeva ili istje­rivanja neprijatelja s položaja ra­znim oblicima plina ili dima. S pojavom ručnih bombi pojavili su se i vojnici koji su bili speci­jalizirani za korištenje ove vrste oružja, a isticali su se precizno­šću i sposobnostima dalekog ba­canja granata. Zato su dobili na­ziv bombaši (eng. grenadiers). Eksplozivne ručne bombe mogu se još podijeliti na one koje su osim barutom punjene i raznim vrstama sačme (kuglicama, igli­cama...), odnosno materijala koji se u obliku šrapnela razleti prilikom detonacije i nanosi šte­tu neprijateljskoj strani. Takve su bombe namijenjene prvenstve­no za uništavanje neprijateljskih vojnika (žive sile) dok su one pu­njene isključivo barutom nami­jenjene za nanošenje prvenstve­no materijalne štete.

Foto: Wikimedia

Prve ručne bombe, koje bi se mogle uzeti kao prototipovi da­našnjih ručnih bombi, naprav­ljene su u Kini u vrijeme dina­stije Song (960.-1279.). Oružje nazvano „Zhen Tian Lei" izmi­slili su kineski vojnici stavlja­juči barut u keramičke ili me­talne posude. Nacrti ovih prvih ručnih bombi poslužili su u 14. stoljeću novim naraštajima ki­neskih vojnih izumitelja da ek­splozivni potencijal baruta po­mješaju s komadima željeza i sve zajedno upakiraju u razorne kugle različitih veličina. Većina se izbacivala pomoću katapul­ta i nazvana je „leteči oblak koji puca poput groma", a prema po­datcima i napisima kineskih voj­nih i povijesnih dokumenata de­setak točnih pogodaka ovakvim kuglama mogao je uništiti cije­li neprijateljski logor. Veće kugle namijenjene lansiranju iz kata­pulta kasnije su smanjene na ve­ličinu koja omogućava bacanje tih granata rukom.

Važnu ulogu u razvoju ručne bombe imao je i srpski časnik Miodrag Vasić koji je 1904. go­dine konstruirao prvu ručnu bombu s udarnim upaljačem (upaljačem se udara u nešto tvr­do i nakon toga bomba se baca), koja je korištena i prilikom aten­tata na prijestolonasljednika Franza Ferdinanda u Sarajevu. Kasnije je ušla u redovnu proi­zvodnju srpske vojske i bila po­znata kao „Vasička" ili „Kragu­jevka" .

Foto: Wikimedia

Prvi je svjetski rat donio inovaci­ju koja se koristi i do današnjih dana s većim ili manjim izmje­nama. Prva tzv. sigurna ručna bomba bila je ona koju je diza­jnirao britanski vojnik William Mills 1915. godine, a imala je si­gurnosnu iglu i "žličicu" koja se odvajala od tijela bombe nakon bacanja, a četiri do pet sekundi kasnije bomba je eksplodirala. Millsova bomba kasnije je modi­ficirana i najkorištenija je bom­ba britanskih snaga. Najveću inovativnost u konstrukciji ruč­nih bombi pokazali su Nijemci koji su, osim uobičajenih okru­glih ili jajolikih bombi (za ručne se bombe često koristi kolokvi­jalni naziv "kinder jaje"), izumili i ručnu bombu s drvenom drš­kom (stielhandgranate) koja je bila i prva protutenkovska ruč­na granata u povijesti, te ručne bombe u obliku diska (diskus­handgranate) koje su imale veći domet jer ih se zbog prilagode­nog dizajna moglo dalje baciti. Ručna bomba do današnjih je dana ostala aktivno sredstvo ra­tovanja, a suvremene ju vojske koriste u napadačke i obrarnbe­ne svrhe.

Grčka vatra i Molotovljev koktel

Kod priče o ručnim bombama svakako treba spomenuti bizantske ručne bombe koje su se koristile u napadu na protivničke brodove, a kasnije i na kopnenu vojsku, a temeljile su se na razvijanju visoke temperature plamteće smjese kojom se napada protivnik. Nasljednik takve vrste ručne bombe Molotovljev je koktel koji je pod tim nazivom ušao u uporabu tijekom Rusko-finskog rata 1939. godine, iako je slič­na naprava korištena i ranije u Španjolskom građanskom ratu. Ova priručna ručna bomba koristi se i danas u raznim oblicima nekon­vencionalnih sukoba.

Kod Pozieresa najveća bitka ručnim bombama

Bitka kod francuskog mjesta Pozieresa, koja se dogodila 26.-27. srpnja 1916. godine, ušla je u povijest kao najveća bitka ručnim bombama. S jedne strane nalazile su se australske trupe potpomognute britan­skom vojskom, a s druge strane Nijemci. "Gađanje" raznim oblicima ručnih bombi, od čega su australsko-bri­tanske snage bacile 15 000 komada samo Millsovih granata, trajalo je punih dvanaest i pol sati pri čemu je velik broj bombaša poginuo od šrapnela, dok je velik broj pao od potpune iscrpljenosti.

Komentara 2

Avatar Cro-Wolf
Cro-Wolf
13:19 23.09.2015.

Dogodine bez Vojvodine

Avatar spasoje
spasoje
20:00 16.09.2015.

Poštovani nije prekršeno pravilo br1. Govor mržnje na nacionalnoj, religijskoj, seksualnoj ili bilo kojoj drugoj osnovi....... Nije to nikakav govor mržnje, nego nedostatak hrabrosti da se pogleda istini u oči..................... Ja sam samo izneo činjenicu da je srbojek je hrvatskisrbojek je hrvatski izum i da je korišćen je masovno u NDH. I da je Petar Brzica, proglašeni kralj „srboklanja“, koji je uspeo da zakolje 1360 Srba u jednom danu koristeći taj izum

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije