I nakon 130 brojeva našeg magazina, mi i dalje donosimo nove teme, nove priče, mahom dosad neispričane, neobjavljene, ili malo poznate široj javnosti, i to je najveća vrijednost VP-a svih ovih godina. Pišem to zato jer se moramo pohvaliti kako i u ovome 131. broju imamo nekoliko prvorazrednih materijala.
Prvi je rad našeg već dobro poznatog istraživača Prvoga svjetskog rata Danijela Tatića koji je u njemu prvi put na jednome mjestu, uz dodatna istraživanja, opisao brodolome svih civilnih i ratnih brodova na hrvatskom dijelu Jadrana u Prvome svjetskom ratu. Na popisu nisu brodovi koji su potopljeni uslijed nevremena ili nasukavanja. Ovdje je riječ o brodovima koji su potopljeni uslijed ratnih djelovanja i situacija, bilo da su torpedirani ili su naletili na minu od koje su potonuli. Tatić zaključuje da je na području današnjeg akvatorija Republike Hrvatske u razdoblju Prvoga svjetskog rata potopljeno 15 brodova, od čega je šest brodova doživjelo nesreću, a devet je potopljeno torpediranjem. Ni jedan brod, piše Tatić, nije potopljen djelovanjem topova protivničke flote. Zašto? Pročitajte u njegovom tekstu.
Zatim, imamo izvrstan pregled životopisa malo poznatog hrvatsko-francuskog generala Marka Slivarića plemenitog Heldenburškog, o kome piše Mario Kalan, inače i autor knjige o Slivariću koja je objavljena krajem prošle godine. Na ovaj tekst nevjerojatno se pak dobro i sasvim slučajno nadovezuje novi materijal Tomislava Aralice, našeg vrsnog poznavatelja povijesti oružja, posebice hladnog oružja. To je priča o dalmatinskoj pješačkoj sablji iz razdoblja 1805. – 1814. godine, znači iz vremena francuske okupacije hrvatskih prostora. Ništa manje vrijedne nisu ni druge teme, recimo o francuskim kraljevskim mušketirima.
Sve je nešto u znaku Francuza u ovome broju. A za početak imate izvrsnu analizu Mirka Bilandžića o najnovijoj eskalaciji sukoba oko Ukrajine. Uživajte u čitanju do idućeg broja!