U jednoj od najznačajnijih bitaka 19. stoljeća "Legija" se izravno sudarila i s hrvatskim krajišnicima te vojnicima 53. linijske pješačke pukovnije nasljednicima tradicije čuvenih Trenkovih pandura. Ono što začuđuje, odnos je hrvatske historiografije jer se ovim bitkama gotovo uopće nije bavila, podatci su skoro nepostojeći tako da ne čudi što studenti nerijetko zaziru od proučavanja ovoga razdoblja jer kolegiji nude bezbroj podataka o političkim promjenama značajnih za budućnost Hrvatske, ali uopće ne spominju (osim bitaka bana Josipa Jelačića) što, gdje i kako se borio hrvatski vojnik u 19. stoljeću. No značaj hrvatskih boraca nisu propustili uočiti recentni istraživači "Legije". Po njima su legionari i elitne Zouave najžešći sukob baš s Hrvatima imali kod Magente koju su dva puta neuspješno pokušali osvojiti.
Kada su napokon ušli u grad, lomili su otpor protivnika u kaotičnim obračunima, kuću po kuću, dok konačno nisu pobijedili. Krvava je pobjeda proslavljena velikim opijanjem: „Teško je bilo ustanoviti tko po tim ulicama leži mrtav, a tko skoro pa mrtav-pijan", zapis je francuskoga časnika, šokiranog viđenim. Nakon što su tek drugo jutro raskrčili gradske ulice, odijelili mrtve od rijetkih ranjenih, legionari su pobjedonosno pošli u Milano slabiji za 250 poginulih suboraca. Potom je uslijedila bitka kod Solferina, a Henry Dunant, osnivač "Crvenoga križa", notirao je najviše bilježaka o brutalnosti sukoba upravo prispodobama o beskompromisnim hrvatskim ratnicima. Istraživači povijesti "Legije" pišu da su „Hrvati svojim ratovanjem inspirirali potpisivanje ženevske konvencije 1864". Evo što o Hrvatima kaže Henry Dunant: „Bitka je bila toliko bjesomučna da su katkad, ostavši bez streljiva i slomljenih mušketa, vojnici kretali u borbu kamenjem i šakama. Hrvati su svakog na koga su naišli." Također su Hrvati prikazani kao divlji borci koji osim što ne daju, ni ne traže milost: „Jedan je zarobljeni Hrvat oteo kirurgu metak kojeg mu je upravo izvadio iz rane te mu ga je bacio u lice". Dunant je pristran, uočljivo je koliko pokušava predočiti Francuze kao vojsku koja je marila za ratna pravila, a da to nije tako bilo dokazuje slučaj kada je spasio zarobljenoga Mađara od pogubljenja Francuza koji su mislili da je Hrvat. Dokazuje to i nesrazmjeran broj poginulih zaraćenih strana.
Iz Dunantovih zapisa važno je zapravo uočiti vojne vještine Hrvata, jasno naglašene uz njihov brutalan imidž. U napadu odmazde zbog velikih žrtava afrički borci (vjerojatno Zouave) navalili su „s afričkim bijesom i muslimanskim fanatizmom ubijajući bez truna milosti, poput tigrova koji su nanjušili krv. Hrvati su se bacali na zemlju, posakrivali po jarcima sve dok im protivnici nisu prišli blizu; a tada su hitro skočili i sve ih redom postrijeljali."
A moj Tomislave, pojma ti nemaš o pisanju, prevođenju...