IZ NOVOG BROJA

"Omege" - ratni put specijalne jedinice policije PU bjelovarsko-bilogorske - 1. dio - od osnivanja do prvih zadaća i borbi

"Omege"
11.07.2024.
u 07:58

Nakon prve intervencije u Pakracu, pripadnici PU Bjelovar raspoređeni su u Glinu, Kostajnicu i Dubicu, na krizno područje PU Sisak kojemu je prijetila okupacija

Kako jednom riječju opisati djelovanje specijalne policije u Domovinskom ratu, zainteresirati čitatelja za tekst ili pak apostrofira značaj neke postrojbe, a da se pri tome ne naglasi hiperboličnost, pretjerivanje?

S obzirom na to da su specijalne jedinice policije najčešće nazvane po predatorima, snažnim životinjama, možemo ih, slikovito nazvati stršljenima Domovinskog rata. Naime, radi se o ne odveć velikim pješačkim postrojbama, na razini bojne, koje su upućivane u akcije ne bi li zaustavile brojčano značajno nadmoćne neprijatelje, zadale mu bolan udarac i nakon toga prepustile dostignute linije drugim, brojčano većim postrojbama, koje ponekad nisu mogle zadržati dostignute linije, a kamoli učiniti neki napredak na bojištu. Od operativne tehnike imali su tek pokoje oklopno vozilo apriori namijenjeno za suzbijanje javnog reda i mira, minobacače malog kalibra i nešto protuoklopnih sredstava. Glavno oruđe bio je zapravo čovjek. Ali kada pitate specijalce u čemu je ključ, oni će vam reći da je to bio tek posao - zadatak koji se morao izvršiti.

SRPSKA POBUNA U HRVATSKOJ

Nakon provedbe prvih demokratskih izbora u jugoslavenskim republikama, tako i Socijalističkoj Republici Hrvatskoj, srušen je proces provedbe velikosrpske ideje, utemeljene još 1844. u djelu Ilije Garašanina. Ona je duboko prožeta u 1980-im godinama kada se Titova smrt iskoristila kao idealan, povijesni trenutak za provedbu ideje provede u djelo. Jedna od novoosnovanih stranaka u SR Hrvatskoj, Srpska demokratska stranka, 21. svibnja 1990. u Kninu donosi odluku o istupanju iz Zajednice općina Dalmacije te 27. lipnja donosi Odluku o osnivanju i konstituiranju Zajednice općina sjeverne Dalmacije i Like. Mjesec dana kasnije, istoga dana kada Hrvatski sabor donosi amandmane na Ustav SRH, Srpski sabor u Srbu donosi Deklaraciju o autonomiji srpskog naroda u Hrvatskoj. Srpsko nacionalno vijeće, kao samozvana krovna institucija Srba u Hrvatskoj, vrlo brzo raspisuje i referendum o autonomiji srpskog naroda u Hrvatskoj na temelju kojeg će krajem godine, 21. prosinca 1990., biti predložena Srpska autonomna oblast (SAO) Krajina, politička autonomija unutar Republike Hrvatske. Izjašnjavanje je organizirano u 23 općine, među kojima su općine Daruvar, Garešnica, Grubišno Polje i Pakrac, a djelomično su uključene i općine Bjelovar, Kutina, Nova Gradiška, Novska, Orahovica, Podravska Slatina i Virovitica. U kolovozu 1990. godine u jeku turističke sezone na cestama i željezničkim prugama organiziraju se naoružane straže srpskih pobunjenika, a postavljaju se i barikade zbog čega je promet prema Dalmaciji spor ili nemoguć. Tako je počeo Domovinski rat.

Cijeli tekst pročitajte u novom broju VP-a koji je u prodaji od 5. srpnja 2024.

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije