IZ NOVOG BROJA

IRA i politički ekstremizam u Irskoj tijekom Drugoga svjetskog rata

Foto: Wikimedia Commons
IRA i politički ekstremizam u Irskoj tijekom Drugoga svjetskog rata
24.09.2024.
u 08:56
Prvi izravni razgovori IRA-e i nacista započeli su 1937. godine, kada je Tom Barry, tadašnji načelnik stožera, otputovao u Njemačku
Pogledaj originalni članak

Irska republikanska armija (IRA) osnovana je 1919. godine kao paravojna organizacija s ciljem svrgavanja britanske vlasti i uspostave neovisne irske države.

Tijekom Irskog rata za neovisnost (1919. – 1921.), IRA je aktivno sudjelovala u borbama koristeći taktiku gerilskog ratovanja protiv britanske vojske i policije. Nakon završetka rata i postizanja irske neovisnosti, organizacija se usmjerila na pitanje Sjeverne Irske, koja je ostala pod britanskom upravom. IRA se na kraju podijelila u dvije frakcije: protivnike sporazuma s Ujedinjenim Kraljevstvom, predvođene Michaelom Collinsom, i pristaše sporazuma, koje je zastupao Éamon de Valera. Ubrzo nakon raskola započeo je kratkotrajni građanski rat, u kojem su protivnici sporazuma bili poraženi te prisiljeni djelovati u ilegali (IRA je 1931. godine bila zabranjena). IRA je neposredno pred Drugi svjetski rat i u prvim mjesecima rata predstavljala destabilizirajući faktor u odnosima Irske i zapadnih saveznika. Irske snage sigurnosti bile su nebrojeno puta prisiljene intervenirati da bi uspostavile siguran unutrašnji poredak. IRA je tijekom siječnja 1939. godine postavila niz eksplozivnih naprava: u Manchesteru (jedna osoba poginula, dvije ranjene), Londonu, Liverpoolu, Birminghamu i Belfastu. U gradu Blackpoolu 25. kolovoza 1939. godine na taj je način usmrćeno pet osoba (uključujući i jednu bebu), dok je u Coventryju pedeset ljudi bilo ranjeno. S tim u vezi, britanske su vlasti privele trojicu osumnjičenika, od kojih su dvojica u veljači 1940. godine bila i obješena. IRA je za vrijeme Drugoga svjetskog rata brojila oko 7500 pripadnika te oko 15 000 simpatizera. Nekoliko mjeseci prije izbijanja rata IRA je zahtijevala od britanskih vlasti napuštanje teritorija Sjeverne Irske, što su Britanci odbili, pa su paravojne postrojbe započele seriju terorističkih napada. Dodatnu pomoć dobile su u obličju dvadesetero veterana američkog ogranka IRA-e, koji su se krajem 1939. godine uputili u Europu da bi pomogli pri ujedinjenju svih dijelova irskog teritorija. Hitler se divio terorističkim akcijama IRA-e protiv Ujedinjenog Kraljevstva, smatrajući njezine pripadnike prirodnim saveznicima, te ih je nastojao iskoristiti za njemačke planove destabilizacije britanskih vojnih postrojenja.

Cijeli tekst pročitajte u novom broju VP-a koji je u prodaji od 5. rujna 2024.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.