IZ NOVOG BROJA

Komunikacijske veze JNA u Muzeju vojne i ratne povijesti Pakraca

Komunikacijske veze JNA u Muzeju vojne i ratne povijesti Pakraca
28.05.2019.
u 10:14
Zauzimanjem vojarni JNA-a, Hrvatska vojska dolazi do većega broja sredstava veze, a najviše opreme dolazi zauzimanjem vojarne u Samoboru 7. listopada 1991.
Pogledaj originalni članak

Ne postoji priča o vojsci ili ratu koja ne spominje neku vrstu komunikacije među raznim vojnim strukturama. Svima je poznata legenda o grčkome vojniku Filipidu koji je trčao od polja Maratona do Atene kako bi prenio glas o pobjedi grčke vojske nad Perzijancima. Naravno da su se od tada do danas načini prenošenja poruka stalno mijenjali i dolaskom novih tehnologija, prvenstveno u prošlome stoljeću, stalno poboljšavali, kako u brzini, tako i u sigurnosti prijenosa informacija.

S vremenom se razvio i zaseban rod u vojsci, specijaliziran samo za prijenos poruka, kao sastavni dio svake postrojbe pod nazivom vezisti. Vjerojatno svi koje barem malo zanima vojna povijest znaju za uređaj „Enigma“ ili za neke događaje u kojima su vezisti odigrali važne uloge u pojedinim ratnim događajima. Jedan od takvih događaja opisan je i u američkome filmu „Glasnici vjetra“ („Windtalkers“) iz 2002. godine, u kojemu za vrijeme Drugoga svjetskog rata američka vojska priprema Indijance iz plemena Navajo kako bi svojim materinskim jezikom služili u postrojbama veze s obzirom na to da Japanci nisu mogli dešifrirati poruke poslane na navaho jeziku.

Cijeli tekst pročitajte u novom broju VP-a koji je u prodaji od 4. svibnja 2019.  

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.