IZ NOVOG BROJA

Propaganda za buđenje nacije

Foto: Beijing Diqi Yinxiang Entertainment
Propaganda za buđenje nacije
22.12.2021.
u 08:29
„Osam stotina“ ima odlično snimljene, visokobudžetne scene borbe, ali film je prepun očite i isforsirane propagande kineskih vlasti.
Pogledaj originalni članak

Svi će se složiti da je 2020. bila posve čudna godina za filmove zbog odgođenih blockbustera i zatvorenih kina. Zato ne iznenađuje činjenica da u 2020. po prvi put u jako dugo vremena film s najviše zarade nije bio iz SAD-a nego a azijskog tržišta, tj. iz Kine.

Povučen s glavnog filmskog festivala pa naknadno cenzuriran od strane vlasti, film „Osam stotina“ (eng. The Eight Hundred, kin. Ba bai) dobar se dio godine i mogao gledati samo u kineskim kinima, a njegova kvaliteta nažalost nikako nije internacionalna. Film o herojskoj borbi kineskog bataljuna koji uporno odolijeva napadima Japanaca zanimljiv je kao ratni spektakl, ali velika mu je mana što je iskorišten za buđenje duha kineske nacije. Rezultat je izvještačena slika borbe prepuna patetike i propagande koja potpuno zasjenjuje inače dobre scene bitke. „Osam stotina“ ima vrlo zanimljivu pozadinu jer se temelji na istinitoj priči o obrani skladišta Sihang u Šangaju 1937. u Drugome kinesko-japanskom ratu, koji se smatra uvodom u Drugi svjetski rat (a neki ga smatraju i dijelom tog sukoba).

Japanci su na samom početku rata velikom brzinom napredovali zbog nadmoćnijeg naoružanja. U listopadu 1937. kineska vojska se povlači iz Šangaja i ostavlja jedan bataljun da brani Sihang skladište zbog njegovog strateškog položaja.

Cijeli tekst pročitajte u novom broju VP-a koji je u prodaji od 5. prosinca 2021.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.