IZ NOVOG BROJA

Niški incident - Američko-sovjetski zračni sukob 7. studenoga 1944.

Sašo Radovanovič
14.03.2025.
u 09:08

U napadu američkih lovaca poginulo je više od trideset vojnika Crvene armije. U napadu je poginuo i general-bojnik Crvene armije Grigorij Kotov

Incident kod Niša dogodio se 7. studenoga 1944. kada su avioni američkih vojnih zračnih snaga napali kolonu vozila Crvene armije blizu Niša u Jugoslaviji, što je izazvalo zračnu bitku između američkih i sovjetskih lovaca.

U napadu američkih lovaca poginulo je više od trideset vojnika Crvene armije. U zračnoj bitci koja je uslijedila, oborena su dva američka lovca P-38 Lightning i dva sovjetska lovca Yak-9, dok je treći sovjetski lovac Yak-9 oborila sovjetska protuzračna obrana. U napadu je poginuo i general-bojnik Crvene armije Grigorij Kotov, što je izazvalo diplomatski skandal, koji je razriješen kada je sovjetska strana prihvatila američko službeno objašnjenje da je napad bio rezultat navigacijske pogreške.

Nakon poraza u Rumunjskoj tijekom ljeta 1944., njemačka Grupa vojski E počela se jeseni 1944. povlačiti s grčkih otoka, kopna i južnog Balkana. Grupa vojski E napustila je Grčku i Albaniju s približno 350.000 vojnika i 10.000 motornih vozila. Jeseni 1944. godine sovjetska 2. i 3. ukrajinska fronta zajedno s Narodnooslobodilačkom vojskom Jugoslavije, u okviru beogradske operacije, oslobodile su Beograd i središnju Srbiju, čime su ugrozile povlačenje njemačkih snaga prema sjeveru. Sovjetske trupe su se potom premjestile u Mađarsku (Bitka za Mađarsku, Bitka za Budimpeštu), što je omogućilo Grupi vojski E i 2. tenkovskoj vojsci da se povuku preko jugozapadne Srbije, sjeverne Crne Gore i konačno jugoistočne Bosne u Hrvatsku. Jugoslavensko-sovjetska ofenziva jeseni 1944. spriječila je povlačenje glavnih njemačkih jedinica Grupe vojski E željeznicom i cestama Atena – Skoplje – Niš – Beograd – Zagreb – Maribor – Gradec – Beč. Povlačenje preko Sandžaka, Crne Gore, Hercegovine, Bosne i Hrvatske, koje je u kasnoj jeseni 1944. prolazilo uskim, neuređenim balkanskim cestama, znatno je pridonijelo nemogućnosti Grupe vojski E da se uključi u njemačke obrambene borbe u Italiji i Njemačkoj. Koliko su tome pridonijeli Saveznici svojim strateškim i taktičkim bombardiranjem komunikacija na Balkanu i koncentracijom njemačkih snaga, do danas je slabo istraženo. Nije poznato kakvi su sporazumi sklopljeni među Saveznicima da bi njemačkim snagama u Grčkoj onemogućili povlačenje u srednju Europu.

Cijeli tekst pročitajte u novom broju VP-a koji je u prodaji od 6. ožujka 2025.

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije