Idući mjesec će se navršiti četiri godine kako je Večernji list na tržište izbacio dotad neviđeni tiskani medijski proizvod – mjesečni magazin za vojnu povijest VP. U svijetu desetljećima izlaze takva izdanja, a u Hrvatskoj je on postao pionir na ovom području, ne samo što se tiskovina tiče, nego i vojne povijesti kao takve. U svibnju će vani biti već njegov 50. broj! I pokazalo se kako je to bio pun pogodak, kako je to jedan od najuspješnijih Večernjakovih posebnih projekata. Upravo na tragu svega ovoga, osim mjesečnika, ove i prošle godine izdali smo i niz posebnih izdanja, o najvećim vojskama te o najvažnijim vojskovođama u Drugome svjetskom ratu, a posljednji je izašao o Prvome svjetskom ratu.
Ovaj smo mjesec otišli još korak dalje. Umjesto posebnih izdanja, pokrenuli smo novi dvomjesečnik - 20th Century Wars. Sve to zbog činjenice da su ljudi doslovce „gladni“ ovakvog štiva, ali i zbog činjenice da na hrvatskom jeziku malo toga postoji. Problemi su dvostruki – hrvatska historiografija pati od mnogobrojnih „rupa“, odnosno niz je tema, područja i razdoblja koja nisu obrađena ili su samo djelomice obrađena, posebice kad je vojna povijest u pitanju; i drugo, gotovo ne postoje prijevodi onoga što je u svijetu izašlo proteklih desetljeća, posebice nakon Drugoga svjetskog rata. VP malo po malo popunjava tu prazninu. To su čitatelji prepoznali, kao i činjenicu da magazin nije ideološki pristran, da ne navija ni za koju stranu, da nastoji objektivno sagledati događaje, ali isto tako nema zabranjenih tema.
Upravo zbog toga što otvara teme sa svih strana, jer je svaka tema legitimna, posebice ona koje se još nitko nije dohvatio, dolazi u pojedinim krugovima do nerazumijevanja i neshvaćanja. No iz ideoloških razloga, a ne profesionalnih, znanstvenih.
Ne propustite od četvrtka, 5.3. u prodaji novi broj magazina Vojna povijest na svim kioscima za samo 19,99 kuna.
zasto smo pokrenuli 20th war? pa jednostavno. dva puta po 30 kuna plus VP mjesecnica..i eto 80 kuna!!!! za citanje prijepisa i citata iz drugih knjiga upakirano u novu jezicnu formu sa naglaskom na reviziju povjesti.