Prošli mjesec, točno na godišnjicu atentata na austrougarskog prijestolonasljednika Franju Ferdinanda, 28. lipnja, na Netflixu se pojavio zanimljivi dokumentarac koji je odmah zaokupio pozornost domaće javnosti.
Riječ je o srpskom dokumentarcu „Dugo putovanje u rat“ starom četiri godine kojeg je dosad mogla pogledati samo festivalska publika ili ga možda uloviti na nekom od regionalnih TV kanala. Ovaj dokumentarni film odmah je po izlasku na Netflix postigao veliku gledanost i u prvom je tjednu prikazivanja uvršten među 10 najgledanijih filmova na Netflixu u 14 europskih zemalja. Dokumentarac je posebice bio popularan u skandinavskim zemljama, a u Hrvatskoj je u prvom tjednu prikazivanja bio na osmom mjestu. Ovo su poprilično impresivni podaci s obzirom da se radi o povijesnom dokumentarcu starom četiri godine, ali njegova tema je vrlo zanimljiva – kako se svijet našao u najvećem sukobu koji je svijet dotad vidio? „Dugo putovanje u rat“ redatelja i scenarista Miloša Škundrića istražuje uzroke Prvoga svjetskog rata i iznosi statističke podatke, nagodbe, dopise, pisma i razne druge povijesne dokumente koji iscrtavaju jasan put i pokazuju jednu stvar, a to je da je Prvi svjetski rat bio neizbježan.
Ako pitate nekog osnovnoškolca koji je razlog izbijanja Prvog svjetskog rata, on će kao iz topa izvaliti kako je to atentat na Franju Ferdinanda 28. lipnja 1914., koji je izvršio Gavrilo Princip. Najčešći narativ koji se uči u školi je kako je taj događaj izazvao lančanu reakciju mnogih država, što je na kraju dovelo do globalnog sukoba.
Cijeli tekst pročitajte u novom broju VP-a koji je u prodaji od 4. kolovoza 2022.