Teško je glumiti utjelovljenje zla. Ovdje pritom ne mislimo na neku fiktivnu verziju vraga, nego na pravoga čovjeka od krvi i mesa koji je postao sinonim za patnju i zlo: na Adolfa Hitlera.
I sami možete zamisliti da je vrlo teško glumiti Hitlera, jer osudit će te ako ga glumiš s previše ljudskosti, ali i ako je naglasak na zlobi toliki da prelazi u karikaturu. Prije malo više od dva mjeseca, točnije 15. veljače ove godine, preminuo je Bruno Ganz, švicarski glumac koji je u filmu „Hitler: Konačni pad“ gledateljima predstavio posljednje dane Adolfa Hitlera s okrutnom izvršnošću. Uloga Hitlera u ovome filmu Ganzu je potpuno zasluženo donijela pohvale cijeloga svijeta i obilježila mu karijeru, tako da smo se odlučili prigodno prisjetiti ovoga odličnog filma u spomen na nedavno preminuloga velikog glumca.
U filmu „Hitler: Konačni pad“ prikazani su posljednji dani nacističke Njemačke i raspad jedne sulude ideje i njezinih najvjernijih fanatika. Dok Crvena armija steže obruč oko Berlina, nacistička vrhuška zajedno s Hitlerom skriva se u bunkeru ispod grada. Iako postaje očito da je poraz neizbježan, oni se odbijaju suočiti s realnošću i žive nacional-socijalizam do posljednje sekunde života. Zanimljivo je da ovaj film ne počinje niti ne staje s Hitlerom, nego je većina događaja prikazana iz kuta Hitlerove mlade tajnice Traudl Junge. Film se zapravo i bazira na dokumentarcu o Traudl Junge „Blind Spot: Hitler’s Secretary“, njezinoj knjizi „Bis zur letzten Stunde“ i knjizi „Der Untergang“ povjesničara Joachima Festa.
Cijeli tekst pročitajte u novom broju VP-a koji je u prodaji od 4. svibnja 2019.