IZ NOVOG BROJA Zakon o zajmu i najmu Zakon donesen u ožujku 1941. predstavljao je program putem kojega se pobjeđivalo Njemačku, Italiju i Japan tako što je iz Amerike distribuirano oružje, vojna oprema, hrana i drugi materijal ostalim savezničkim partnerima.
IZ NOVOG BROJA Operacija "Bagration" Briljantan uspjeh operacije "Bagration" omogućio je da se Crvena armija učvrsti duboko u istočnoj Europi i pripremi za napad na sam teritorij Trećeg Reicha koji će uslijediti u siječnju 1945. u operaciji "Visla - Odra". Najveća Staljinova ratna pobjeda i najveći Hitlerov poraz.
DRUGI SVJETSKI RAT Sovjetska agresija i okupacija Poljske 1939.-1941. (II.dio) Prozvan od Staljina, Berija je uzeo riječ: „U našim logorima za ratne zarobljenike držimo ukupno (ne računajući vojnike i niži časnički kadar) 14 736 bivših časnika, dužnosnika, zemljoposjednika, policajaca, žandara, zatvorskih službenika i agenata obavještajne službe.
FELJTON 1. DIO Sovjetska agresija i okupacija Poljske 1939.-1941. Polovinom rujna poljska vojska, iako znatno oslabljena u žestokim bitkama s Nijemcima, i dalje se borila.
II. DIO Bitka za Britaniju Prvo koncentrirano bombardiranje uzletišta i instalacija dogodilo se 12. kolovoza kada je radarska postaja Ventnor na otoku Wight onesposobljena.
1. DIO Bitka za Britaniju U rujnu 1939. slomljen je otpor Poljske. Ono što se činilo kao lokalni njemačko-poljski rat pretvorilo se u europski i svjetski rat.
RAT NA ISTOKU Partizanski rat u SSSR-u tijekom Drugoga svjetskog rata Količina potrebnih ljudi i opreme, koje je Moskva 1942. mogla slati partizanima zrakom, bile su još vrlo ograničene i mnoge su partizanske jedinice morale biti sasvim ili gotovo sasvim prepuštene same sebi.
FELJTON - I. DIO Sovjetski partizani u Drugome svjetskom ratu Partizani su postali napadne formacije Majke Domovine Rusije i heroji revolucionarne borbe protiv zle prijetnje Hitlerizma. No, povijesna realnost mnogo je složenija.
DRUGI SVJETSKI RAT Pakt o nenapadanju između Njemačke i SSSR-a "Molotov-Ribbentrop" Svaka strana je posjedovala ono što je druga strana očajnički trebala. Sovjetima je trebao pristup naprednim vojnim tehnologijama i vojnom znanju, a Nijemcima je trebao prostor na kojem bi testirali i razvijali svoja oružja i taktiku a to im je bilo onemogućeno Versajskim ugovorom. Međunarodna situacija je natjerala Nijemce i Sovjete na suradnju.