Spomenici iz bivše Jugoslavije bili su neobično dizajnirani (nekada i jako ružno). Postoji na tisuće takvih spomenika, danas ćemo prikazati neke od najvećih i "najljepših".
Stotine spomenika razbacano je po selima i ruralnim područjima bivše Jugoslavije. Nekad su ti spomenici bili mjesto okupljanja školaraca, vojnih veterana i patriota koji su oplakivali svoje najbliže suborce, rodbinu i prijatelje izgubljene u Drugome svjetskom ratu. Danas su ti spomenici rijetko posjećivani. Često su građeni kompletno od betona te su napravljeni kako bi odoljeli zubu vremena – dokaz i svjedočanstvo "nove unije" povijesno razdvojenih balkanskih zemalja – Jugoslavije.
Danas zaboravljene i odbačene spomenike fotografirao je Jan Kempenaers koji je putovao u zemlje bivše Jugoslavije te zabilježio ove "prekrasne" i nezaboravne objekte u svojoj knjizi – "Spomenik".
Međutim, rane povijesti nikada nisu u potpunosti zacijelile; krv je nastavila teći u svim smjerovima, a Jugoslaviju je držao "na okupu" (kao i obično) karizmatičan vođa kojeg se narod bojao, doživotni predsjednik – maršal Josip Broz Tito. Jugoslavija je pokušala zaboraviti stoljetna razaranja i religijske razlike koje su kulminirale u Drugome svjetskom ratu; nametnut je "domaći komunizam" koji se svijetu prikazao kao "neutralan". Nekako je Jugoslavija opstala, unatoč religijskim, jezičnim i etničkim razlikama, još 35 godina nakon rata. Tijekom tog vremena, sagrađeni su veliki spomenici, prenosi WHO.
Ostatak slika možete pogledati u galeriji...
Hrvati bi trebali nauciti cijeniti svoju povijest.