Već po samom nazivu može se zaključiti da se radi o vrlo zanimljivoj jedinici iz Domovinskog rata. Poznati zagorski „Baruni“ na početku svojeg djelovanja nosili su naziv „Baron“, a razlog toga je tiskarska greška prilikom izrade prsnog znaka za jedinicu 1992. godine (znak je prikazan na fotografiji u članku).
Prethodnica Specijalne jedinice policije „Barun“ je PJP (Posebna jedinica policije) PU Krapinsko-zagorske ustrojena u veljači 1991. godine. Kako je vrijeme prolazilo posebne jedinice policije MUP-a RH sve su se više širile i broj njihovih pripadnika je rastao, pa tako i Barunima. Tijekom 1991. godine dolazi do zapovijedi ministra unutarnjih poslova po kojoj posebne jedinice policije postaju specijalne jedinice policije, pa tako i ova. Jedinica je u srpnju i kolovozu 1991. godine bila ugašena zbog prelaska velikog broja pripadnika u redove ZNG-a (Zbora narodne garde). Ponovno je ustrojena u veljači 1992. godine. Tada na mjesto zapovjednika jedinice dolazi Mirko Horvatin, a njegovi prvi zamjenici bili su: Zvonko Pausić, koji je skupa s njim došao iz Antiterorističke jedinice „Lučko“, i Ivan Vidiček iz Policijske uprave Krapinsko-zagorske. Baruni su skupa sa svim ostalim jedinicama Specijalne policije MUP-a RH bili spremni i obučeni za sve najteže ratne i mirnodopske zadaće iz djelokruga rada specijalne policije, što su kasnije i pokazali na svim bojištima diljem Republike Hrvatske. Uz sve ostale jedinice i Baruni su se među prvima u kolovozu 1992. godine našli na Velebitu, na toj prekrasnoj hrvatskoj planini u čijem su kamenu zapisana mnoga imena i mnoge ratne priče. Uz Velebit, prošli su djelovanja u akcijama Maslenica, Medački džep i mnogim drugim jako bitnim akcijama za oslobađanje teritorija RH. Sudjelovali su i u dvjema najvažnijim vojno-redarstvenim operacijama, a to u Bljesak i Oluja. Ratni put Baruna trajao je od 27. travnja 1992. godine do 25. travnja 1996., i kroz nju je prošlo oko 350 djelatnika, a po ustroju je brojala 100 djelatnih i 100 pričuvnih pripadnika jedinice.
U sklopu jedinice nalazile su se i dvije kirurško-anesteziološke medicinske ekipe (KAME). Srećom, ni jedan pripadnik Baruna nije izgubio život u Domovinskom ratu, što je još jedna velika posebnost ove jedinice. Kao dan jedinice obilježava se 1. travnja, a postoji i himna Baruna kojoj je autor teksta Stanko Musa, a uglazbio ju je Nano Prša koji je i izvođač himne skupa sa Krešimirom Gazdekom. Jedna zanimljivost vezana uz znakovlje ove jedinice jest podatak da su po uzoru na njihovu prvu prsnu oznaku kasnije sve policijske uprave dobile platnene prsne oznake s natpisom pripadnosti specijalnoj policiji određene policijske uprave. Te su oznake usvojene kao službene i nošene su sve do 2001. godine.
Cijeli tekst pročitajte u novom broju VP-a koji je u prodaji od 5. studenog 2024.