Značke za kapu (Kappenabzeichen)
Tijekom Prvog svjetskog rata austrougarska vojska je počela spontano upotrjebljavati poluslužbene oznake za kape. To je počelo kao iskaz patriotizma i odanosti vladaru te vjere u pobjedu. Kasnije to dobiva značajke isticanja narodnosti i regionalne pripadnosti, uspomene na vojne pothvate, pobjede i nedaće kroz koje je netko prošao i tome slično.
Razvila se jedna osebujna ikonografija znački za kapu te estetika nadahnuta tadašnjim trendovima u kiparstvu, medaljarstvu i primijenjenoj umjetnosti. U pravilu su predloške za te značke radili, tada ili kasnije, poznati medaljari tako da one zapravo predstavljaju i mala umjetnička djela. Tijekom Prvog svjetskog rata proizvedeno je oko 3000 različitih znački za kape koje su danas jedno od posebnih polja sakupljanja militarije.
Posebno su zanimljive one značke za kapu koje su nošene od strane hrvatskih postrojbi novačenih u Hrvatskoj, Slavoniji, Dalmaciji, Istri te Bosni i Hercegovini, a bilo ih je oko pedesetak. Na izložbi Zagorsko lice boga rata po prvi puta je na okupu moguće vidjeti većinu njih. Ova lijepa zbirka hrvatskih znački za kapu potiče iz zbirke poznatog numizmatičara Borne Barca.
Vojska Narodnog vijeća Slovenaca, Hrvata i Srba
U času posvemašnjeg raspada i destabilizacije dvojne monarhije gotovo sve parlamentarne stranke koje su djelovale na području Hrvatske, Slovenije te Bosne i Hercegovine početkom listopada 1918. sklapaju sporazum o osnivanju Narodnog vijeća Slovenaca, Hrvata i Srba s ciljem preuzimanja vlasti na južnoslavenskom dijelu monarhije i u konačnici ostvarenja ujedinjenja sa Srbijom i Crnom Gorom. Nakon deklaracije od 19. listopada 1918. postrojbe popunjene Hrvatima, Slovencima i Srbima otkazuju poslušnost staroj državi i prisežu na vjernost Narodnom vijeću. To su učinile gotovo sve postrojbe 13. zagrebačkog korpusa kao i neke druge. Stare postrojbe su neko vrijeme nosile i stara imena te brojčane oznake. Tamo gdje su Hrvati, Slovenci i Srbi bili u manjini, vojnici individualno ili u skupinama napuštaju stare postrojbe te ili bježe kućama ili se priključuju novoj vojsci. Tako je nastala vojska Narodnog vijeća na čijem čelu je bio povjerenik Narodnog vijeća Mate Drinković. Propisana je posebna odora za časnike i dočasnike te posebne oznake činova. Na kapama su imali istaknute boje hrvatske zastave i tri slova SHS. Kao zasebna vojna formacija postojali su još mjesecima nakon ujedinjenja. Tek potkraj 1919. došlo je do potpunog integriranja vojske Kraljevine Srbije i vojske Narodnog vijeća.
http://vojnapovijest.vecernji.hr/zagorsko-lice-boga-rata-934681