U listopadu 1918. godine Austro-Ugarska Monarhija nalazila se u procesu političke lilcvidacije. Na temeljima Monarhije stvorene su nove države: Republika Austrija (koja je obuhvatila povijesne pokrajine: Burgenland/Gradišće, Korušku, Donju i Gornju Austriju, Štajersku i Tirol), Čehoslovačka Republika (koja je ustrojena od Češke, Moravske, Slovačke i Rutenije/Zakarpatje/ Potkarpatske Ukrajine), a najveći dio Donje Šlezije i Galicije postali su dijelovi nove Poljske Republike (čime je ona dobila zajedničku granicu s Kraljevinom Rumunjskom), dok su Donja Štajerska, Donja Koruška, Kranjska i Prekomurje (područje današnje Slovenije bez Primorske), potom Banska Hrvatska i Dalmacija te Bosna i Hercegovina oblikovale zapadni dio novostvorenog Kraljevstva Srba, Hrvata i Slovenaca. Međutim, mirovnim sporazumom iz Trianona (potpisanim 4.1ipnja 1920. godine) najveće teritorijalne gubitke pretrpjela je Kraljevina Ugarska: Slovačka je postala dio nove zajedničke čehoslovačke države, dok su Prekomurje, Međimurje, Bačka i dio Banata postali dijelovi Kraljevstva Srba, Hrvata i Slovenaca, a Erdelj (Sedmogradska, odnosno sjeveroistočna Transilvanija) te najveći dio Banata dio Kraljevine Rumunjske (time je Kralj evina Ugarska izgubila tri petine svog predratnog teritorija te dvije trećine svog predratnog stanovništva, pri čemu treba uzeti u obzir da su sva navedena područja bila nacionalno mješovita).
Krajem listopada 1918. godine ostatak Ugarske našao se u političkom kaosu koji je pokušala smiriti široka koalicijska Vlada formirana 31. listopada. Navedena je Vlada 4. studenog 1918. godine u Beogradu potpisala primirje, a 16. studenog proglasila Republiku Mađarsku.
Međutim na području Mađarske dolazi do velike gospodarske krize izazvane gubitkom rata, koju koriste komunisti zajedno sa socijaldemokratima (ujedinjeni u Socijalističkoj stranci) te 21. ožujka 1919. godine proglašavaju Mađarsku Sovjetsku Republiku na čelu sa Belom Kunom. Na navedene događaje odmah je reagirala Antanta te je 16. travnja 1919. godine započela vojna intervencija protiv Mađarske Sovjetske Republike. U vojnoj intervenciji učestvovao je Francuski ekspedicijski zbor (koji se nalazio razmješten u jugoistočnoj Mađarskoj te se pripremao za intervenciju u Rusiji), a na zahtjevAntante rumunjske postrojbe ulaze u istočne, a postrojbe Čehoslovačke u sjeverne dijelove Mađarske. Do svibnja 1919. godine rumunjske su postrojbe dostigle rijeku Tisu, a na području Zapadne Mađarske ustrojene su mađarske vojne postrojbe sa zadaćom borbe protiv snaga sovjetskerepublike. Mađarske sovjetske postrojbe postigle su najviše uspjeha protiv snaga Čehoslovačke koje su uspjele potisnuti s mađarskog teritorija te prodrijeti na područje Slovačke, gdje je potom proglašena Slovačka Sovjetska Republika. Međutim zbog nastavka prodora rumunjskih postrojbi u smjeru Budimpešte, daljnje operacije na području Slovačke su obustavljene, a postrojbe prebačene za obranu Budimpešte. Tijekom teških borbi vođenih od 20. do 26. srpnja 1919. godine mađarske sovjetske postrojbe pretrpjele su odsudan poraz od strane rumunjskih postrojbi koje su u nezadrživom napredovanju 4. rujna 1919. zauzele Budimpeštu, čime je u potpunosti poražena Mađarska Sovjetska Republika, a vlast preuzima prijelazna vlada formirana od predstavnika najvećih građanskih stranaka.
Nastavak teksta i ostale zanimljivosti čitajte u novom broju VP magazina od subote, 5. rujna na svim kioscima!
Burgenland / Gradišće nije povijesna austrijska pokrajina!