Početkom ožujka 1945. godine Stožer 4. jugoslavenske armije (u daljnjem tekstu 4. JA) izradio je plan vojnih operacija armije.
Plan je razrađen na temelju zadatka konačnog oslobađanja zemlje i provedbe odluka Antifašističkog vijeća narodnog oslobođenja Jugoslavije o pripajanju teritorija izgubljenih Rapalskim ugovorom iz 1920. godine u korist Kraljevine Italije. Osnove plana određene su i usklađene s planom završne ofenzive i uputama Generalštaba JA. Cijeli poduhvat podijeljen je u tri dijela. Planirano vrijeme nastupanja postrojbi bilo je 20. ožujka. Tijekom prvog dijela planiranog poduhvata postrojbe 4. JA morale su probiti liniju njemačke bojišnice u Lici te potisnuti, a po mogućnosti i opkoliti i razbiti njemački XV brdski armijski korpus. Ovaj zadatak podijeljen je u tri faze. Nakon proboja linije bojišnice u Lici, jedan dio postrojbi na desnom krilu armije trebao je prodrijeti u dolinu rijeke Une zaključno do Bihaća. Drugi dio postrojbi, nakon proboja bojišnice, trebao je zauzeti dio Like zaključno do Gospića i Perušića te osigurati obalni pojas do Karlobaga i otoka Paga. Nakon toga, u trećem dijelu poduhvata, planiran je nastavak napada u pravcu Otočca i Vrhovina. U sklopu ovoga plana predviđen je i napad na otok Rab. Planirano vrijeme za ostvarenje svih ovih ciljeva bilo je do 15. travnja.
U drugom dijelu napada postrojbe su trebale prodrijeti na područje Gorskog kotara i Hrvatskog primorja te izbiti na liniju granice između Kraljevine Italije i Kraljevine Jugoslavije na potezu Rijeka – Klana – Mašun. Ovaj dio poduhvata također je bio podijeljen u tri faze. Cilj prve faze bio je dostizanje linije Senj – Brinje – Ogulin. Cilj druge faze bio je napredovanje duž obale u pravcu Senj – Crikvenica – Bakar – Sušak, uz desantna iskrcavanja na otoke Krk, Lošinj i Cres. Završna faza poduhvata obuhvaćala je izlazak na graničnu liniju i raspoređivanje postrojbi 4. JA radi zauzimanja Rijeke, Istre i Trsta. Prema planovima, za ostvarenje ovih ciljeva bilo je potrebno od 15 do 20 dana. Treći dio napada obuhvaćao je vojne operacije potrebne za zauzimanje Rijeke, Istre i Trsta. Za ovaj istarsko-tršćanski poduhvat nisu bili razrađeni ciljevi po fazama. S krajnjim ciljem operacija bio je upoznat samo uži dio stožera 4. JA, dok su stožerima korpusa i divizija 4. JA prezentirana samo prva dva dijela poduhvata, zaključno do državne granice Kraljevine Jugoslavije.
Cijeli tekst pročitajte u novom broju VP-a koji je u prodaji od 5. travnja 2025.