Tijekom svibnja 1914. godine iz Dume se širilo neprijateljsko raspoloženje prema Njemačkoj. Činilo se da je medijski rat, gašenjem u medijima, dobio žustre zagovornike u ruskom parlamentu. Izjave pojedinih zastupnika otkrivale su upozorenja o opasnosti njemačkog napada na Rusiju, o njemačkoj hegemoniji u svijetu, ali i o opasnosti od njemačkih useljenika. Izjava zastupnika Levašova odavala je snažno protunjemačko raspoloženje. On navodi primjere njemačkih kolonista u pokrajini Volhiniji koji su, prema njegovu mišljenju, koncentrirani upravo oko strateški važnih točaka te poziva vladu na odlučne mjere protiv stranaca. Da se nije radilo o pukim naklapanjima, svjedoči i od ministarstva unutarnjih poslova predložena zakonska osnova prema kojoj bi se uvela ograničenja za Poljake, Židove i strance prema kojima oni ne bi mogli niti kupiti niti iznajmiti zemljište u Rusiji. Time je Rusija nastavila svoju politiku zaoštravanja
odnosa prema Njemačkoj, koja je započela zabranom zapošljavanja Nijemaca u škverovima i branjenjem nastupa njemačkim tvrtkama na javnim natječajima, a nova zakonska osnova išla je u smjeru protjerivanja Nijemaca nastanjenih u Rusiji.
Njemačka i Austro-Ugarska su preko Turske širile utjecaj na Bliski istok, Rusija pak želi kontrolu Bospora i Dardanela zbog utjecaja u Sredozemlju
S druge strane, bez obzira na tešku financijsku situaciju, Duma je u svibnju 1914. odobrila dodatnih 100 milijuna rubalja za pojačanje crnomorske flote. Istodobno su izjave ministra vanjskih poslova, Sergeja Dmitrieviča Sazonova, bile pune prijateljskih poruka u kojima je često isticao nastojanje ruske diplomacije za očuvanjem tradicionalnog prijateljstva s Njemačkom. No ne treba smetnuti s uma da je ruska flota iz Crnog mora mogla izići jedino kroz Bospor, tjesnac iznad kojega sezastava. Poznati berlinski vojni povjesničar i urednik istaknutoga političkog magazina „Preussische Jahrbücher“, Hans Delbrück, zapitao je svoga bivšeg učenika, a tada sveučilišnog profesora u Petrogradu, vrsnoga ruskog povjesničara Pavela Pavloviča Mitrofanova, što misli o uzrocima protunjemačkog raspoloženja u Rusiji. Mitrofanov odgovor objavljen početkom svibnja 1914. godine u „Preussische Jahrbücheru“ izvrsno ocrtava geopolitičke težnje Rusije: „Njemačka je radi svog prijateljstva s Austro-Ugarskom na putu Rusiji.
Nastavak teksta i ostale zanimljivosti pročitajte u tiskanom izdanju VP - magazina koji je u prodaji na svim kioscima za samo 19,99kn.