Na početku Prvog svjetskog rata, 21. kolovoza 1914. godine, na tlu nekadašnje Galicije, zemlje koje danas više nema, a koja je do 1918. godine bila u sastavu Austro-Ugarske Monarhije, kod sela Jaroslaviči, odigrala se konjanička bitka koju su mnogi povjesničari prozvali posljednjom pravom konjaničkom bitkom u povijesti.
Ova bitka nije ušla u povijesne udžbenike. Tako započinje tekst Filipa Katanića o ovom događaju, za koji mnogi sigurno do danas nisu znali. O njemu nema ništa u udžbenicima, ali evo sad o tome ima u VP-u. Zapravo, Katanić je o tome opširno napisao u svojoj upravo objavljenoj knjizi, koja je niz od četiri knjige pod zajedničkim naslovom „Posljednji dani viteštva – Konjaničke bitke Prvoga svjetskog rata i Hrvati“, a prva se odnosi na početak rata 1914. godine. Katanić je za VP napisao poseban tekst o ovome, a opširnije se možete informirati u njegovoj knjizi. Kako je napisao Danijel Tatić u predgovoru knjizi, „hrvatskoj čitateljskoj publici po prvi puta se donosi sustavan pregled bitaka u kojima je konjaništvo odigralo svoju posljednju ulogu na svjetskoj ratnoj sceni“ i dodaje: „Do tada neprikosnovena vojna sila, taj čudesan spoj ljudskog ratnog umijeća i konjske snage, od čijeg su topota rasnih kopita stoljećima strepile protivničke snage, s krvlju natopljenih europskih bojišta dostojanstveno odlazi u povijest“.
U ovom broju imamo još jednu temu iz Prvoga svjetskog rata, a to je Dunavska flotila Austro-Ugarske Monarhije iz pera Zvonimira Freivogela. I to je tema o kojoj na hrvatskom jeziku nema gotovo ništa, pa sad imate priliku sve najvažnije pročitati u ovom broju VP-a. Za one željne više informacija, tu je upravo objavljena Freivogelova knjiga pod naslovom „Austrougarska Dunavska flotila u Prvome svjetskom ratu“. Kod tema iz Drugoga svjetskog rata, osim trećeg nastavka o njemačkim podmornicama, tu je i kronologija mađarske okupacije Međimurja 1941. godine koju je godinama istraživao Darko Prebeg. Detaljnija istraživanja života žitelja Međimurja u Horthyjevoj Mađarskoj od 1941. do 1944. možete čitati u upravo objavljenoj Prebegovoj knjizi „Međimurje 1941.“ koja je prva u nizu od četiri knjige koje će obraditi spomenuto razdoblje.