Vojnopomorska oblast (VPO) Jugoslavenske narodne armije, ustrojena je 1969. godine, nakon što je Jugoslavenska ratna mornarica (JRM) tijekom 60-tih godina 20. stoljeća teritorijalno proširena na kopneni dio Dalmacije, Hercegovinu i Crnu Goru sa svojim postrojbama i ustanovama.
Temeljem toga, preimenovana je 1962. godine u 4. Armiju, a 1969. godine u VPO. Kao grana oružanih snaga, (tada u rangu Armija) bila je strategijska grupacija vojne sile Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije (SFRJ) prema području djelovanja, ali VPO je funkcionirala i kao samostalna operativna skupina te se sastojala od postrojbi različitih rangova (samostalne i pristožerne postrojbe). Podređena zapovjedništva bila su zadužena za obranu mora i obale: 5. vojnopomorski sektor (Pula) za sjeverni dio jadranske obale, 8. vojnopomorski sektor (Šibenik) za srednji i 9. vojnopomorski sektor (Kumbor) za južni dio Jadrana od crnogorske obale do pomorske granice SFRJ s Albanijom te 9. pješačka divizija Kopnene vojske koja je nadzirala kopneno zaleđe vojnopomorskih sektora (u daljnjem tekstu VPS).
Flota Ratne mornarice sastojala se od udarnih i obalnih pomorskih snaga. 8. VPS sa sjedištem u Šibeniku sastojao se, osim ustrojstvenih postrojbi i ustanova VPS-a, također i od 11. mornaričko - desantne pješačke brigade te dijelova Flote JRM. Mornaričko tehnički remontni zavod Velimir Škorpik (MTRZ) u Šibeniku nije potpadao pod VPS nego pod zapovjedništvo Saveznog sekretara za narodnu obranu (SSNO) sa sjedištem u Beogradu. 8. VPS u Šibeniku je postojao od 1964. do 1991. godine, a njegova geografska zona odgovornosti prostirala se od Kvarnerićkih vrata (hrid Grujica) na sjeveru, do svjetionika Lirica (poluotok Pelješac) na jugu. Jedna od bitnih sastavnica 8. VPS-a, među ostalim sastavnicama, bilo je i Uporište Vis, koje je bilo logistički naslonjeno, prema zoni odgovornosti, za većinu poslova i transporta na svoj 8. VPS.
Cijeli tekst pročitajte u novom broju VP-a koji je u prodaji od 5. studenog 2022.