S rezultatima je bio djelomično zadovoljan, jer je otkrio istinu o kojoj se šutjelo, istinu o stotinama djece koja su bila žrtve četničkog pokolja, a bili su sakriveni od javnosti i zloupotrijebljeni u nekim sudskim procesima. Ipak, još nije ušao u trag ujaku Ivi kao ni desetero druge djece koji su nestali na sličan način.
Otac Pave Crnjca bio je pripadnik Hrvatske legije u Drugome svjetskom ratu i poginuo je na Istočnoj fronti, točnije na zloglasnom staljingradskom ratištu. Sudbina njegova oca Stipana vezana je sa sudbinom mnogobrojnih mladića iz Rame, Hercegovine, Bosne i Hrvatske. O tim sudbinama moralo se dugo godina šutjeti, a oni koji su s njima bili povezani, bili su stigmatizirani i obilježeni na razne načine. U drugom razredu realne gimnazije u Prozom, kao svi dobri učenici iz dalekih sela, dobio je stipendiju zajedno sa svojim kolegom, pokojnim Perom Prskalom. Kada su u općini doznali da je njegov otac kao i Perin poginuo u ratu na drugoj strani - oni su to jednostavno nazivali u „Crnoj legiji" - bili su odjednom proglašeni fašističkom djecom! Oduzeta im je stipendija, zaprijećeno kako će je morati vratiti i što je najgore, zabranjeno im je daljnje školovanje u realnoj gimnaziji. Mogli su tako poći samo na neki kurs ili zanatsku školu. I to je onda bilo nezamislivo.
Zaokružena mjesta - poprište ratnih sukoba na Donu i Volgi.
Istinu o svome ocu Stipanu saznao je kasnije. Naime, pokojni Stipan je s desecima drugih mladića iz Rame i Hercegovine, tada pod talijanskom okupacijom, bio unovačen u domobrane, a onda poslan u Varaždin te nakon toga u Rivu del Gardu u Italiju kao član Lako prevoznog zdruga Hrvatske legije, upućen u sastavu talijanske vojske na bojišnicu na rijeci Donu. Talijanska osma armija zvana ARMIR, zajedno s Hrvatskom legijom i Drugom mađarskom i Trećom rumunjskom armijom, trebala je braniti zaleđe Staljingrada pred napadima Crvene armije. Medutim, oni to nisu uspjeli, jer je uz slabu opremu došla i hladna sibirska zima s minus 35 stupnjeva koja je zamrznula rijeku Don. Crvena armija s lakoćom je prešla rijeku gdje je htjela, ušla u pozadinu, uništila skladišta municije i tako ih ostavila bez streljiva.
Stipan Cmjac bio je pripadnik hrvatsko-talijanskih prijevoznih postrojbi koje su bile potpora glavnini njemačke vojske armijske grupe Jug. Unovačen je u Prozoru koji je tada bio pod talijanskom vojnom upravom. No gdje je poginuo, bilo je pitanje. U novije vrijeme o Hrvatskoj legiji u talijanskoj vojsci pisali su naši povjesničari ne temelju ratnog „Dnevnika Lako prevoznog zdruga" satnika Grge Cukona i druge arhivske građe. O toj postrojbi dosta se pisalo i u javnost je izišlo nekoliko knjiga. Medutim, o sudbini kako su poginuli njeni pripadnici i gdje su pokopani nije ništa napisano, jer o tome jednostavno nema arhivske građe.
Prošli mjesec Pavao Cmjac odlučio je otići u Rusiju istražiti ratni put i stradanje svog oca, kao i njegovih suboraca koji su se borili u Hrvatskoj legiji. Taj put dugo je godina bio planiran, točnije želja da se ode u Rusiju na lice mjesta i susretne s područjem gdje se odigrala krvava bitka specifične hrvatsko-talijanske postrojbe s nadirućim postrojbama Crvene armije. U tom traganju pomogao mu je ukrajinski svečenik Ivan Grinišin koji ga uputio na katoličku misiju u Rostovu na Donu. Preko te misije doznao je da u Taganrogu na Azovskom moru djeluje katolička župa u kojoj rade hrvatske sestre Karmelićanke Božanskog Srca. U dopisivanju s njima i uz njihovu pomoć krenuo je don Pavo zrakoplovom preko Moskve u Rostov na Donu. Tamo je, zajedno s vozačem Vladimirom Medvedevim i s. Mirjam, obišao mjesta za koja je saznao iz spomenutih knjiga i članaka. U traganju za svjedocima upoznao se i s povjesničarem tog kraja, Aleksandrom V. Cvetnovim, koji mu je ispripovjedio o čitavu događaju u stilu već poznatoga ratnog dnevnika. On mu je otkrio da su hrvatski vojnici branili kotu 210 i 186 u blizini sela Kolmikova i Meškovskaje s ciljem sprječavanja prodora Crvene armije preko rijeke Dona.
Međutim, Crvena armija probila im je liniju fronta 16. prosinca 1942. te im došla iza leda. Tada su pali u vojni obruč, jednostavno bili su opkoljeni. Naime, kasno im je stigla zapovijed da se povuku u pozadinu i izmaknu nadolazećoj opasnosti. Zajedno s njima bila je Treća pukovnija bersaljera iz divizije Celere. Svi zajedno htjeli su se probiti kroz selo Meškovskaju i doći do mosta preko rijeke Tihaje, no Crvena armija bila je nadmoćnija. Njihovi su vojnici uz pomoć tenkova T-34 zauzeli brijeg na kojem je bila porušena crkva svetog Pokrova. S tog brijega tukli su sve što se kretalo prema mostu preko rijeke Tihaje. Bitka za proboj obruča trajala je dva dana, od 19. na 20. prosinca. lzginuli su brojni vojnici tako da je Lako prevozni zdrug potpuno uništen, a isto tako i Treća pukovnija bersaljera iz divizije Celere. Hrvatski vojnici ostali su bez dostave streljiva i bez pozadine te su, stoga, bili prisiljeni na predaju.
On također pripovijeda kako je pripadnika navedene legionarske postrojbe bilo oko 1.200 i da ih je oko 350 ubijeno, dok su ostali uspjeli pobjeći ili pasti u zarobljeništvo. Oni koji su likvidirani pokopani su u sedam dubokih jama u blizini zaseoka Kručina (prije krivo čitan Hracin). S njima je pokopano i više od 1.000 talijanskih vojnika. Prije deset godina talijanska vlada uspjela je po svom uredu za poginule u Rusiji UNIRR podići skroman spomenik. Na njemu stoji natpis „Palim talijanskim vojnicima u zemlji Rusiji". Treba navesti kako se na spomeniku ne spominju Hrvati, ali povjesničar A. I. Cvetnov sigurno zna da su tu pokopani hrvatski vojnici. On je pronašao mnoge pločice s imenima vojnika, neke nisu ispisane, ne zna zašto, no tvrdi kako su sigurno pripadale hrvatskim vojnicima. Na jednoj od njih, koja je ispisana rukopisom pročitao je ime: Oton Vjekoslav Prpić, selo Loganac, Krivi put, Senj, Croatia.
Povjesničar A. I. Cvetnov otkrio je don Pavi i istinu o njegovu ocu Stipanu te mnogim drugim vojnicima koji počivaju u masovnim grobnicama blizu sela Meškovskaje. Cmjac se poklonio pred njihovim zemnim ostacima pomolivši se za njih. Usput je upoznao i navedeno područje Rusije koje u svojoj konfiguraciji tla ima samo balke (uvale) i holije (brijegove) koji su negdje stepa, a negdje obradeni i zasijani ozimom pšenicom. Zadivio ga je i tamošnji običaj gdje na ulazu u svako selo, svaki mali ili veliki grad stoji križ do pet metara visine te pokraj njega velikim slovima ispisno: „Gospodine, spasi i čuvaj ovaj grad". Na dužini od 60 km, od Tihaje Žuravke do Kazanskaje, zapazio je i jednu obnovljenu crkvu, a na mjestu onih porušenih stoje veliki križevi.
Boravak u Rusiji trajao je nekih tjedan dana. Pavao Cmjac u Zagreb se vratio zadovoljan i s mirom zato što je pronašao odgovor na pitanje koje ga je cijeloga života pritiskalo. Saznao je gdje mu počiva otac i njegovi suborci, hrvatski legionari koji su u ratnoj oluji ostali zameteni i gotovo zaboravljeni, daleko od svog doma.
Čega li si ti "mr.sc.", pa ne znaš razliku izmedju "Č" i "Ć"?